wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. Weekend Niepodległości – rękopis „Pana Tadeusza” i nie tylko

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Ossolineum już dziś zaprasza na Weekend Niepodległości. Dla nas w tym roku to przede wszystkim święto wielkiej polskiej literatury. W dniach 8-11 listopada 2024 w Muzeum Pana Tadeusza pokażemy - pierwszy raz od 6 lat! - oryginał rękopisu  naszej epopei narodowej. Na co dzień chroniony w specjalnych warunkach oryginał "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza był dotychczas prezentowany we Wrocławiu tylko dwa razy! Dziś inicjujemy nową tradycję. Z okazji Święta Niepodległości każdy będzie mógł osobiście odczytać fragment najważniejszego polskiego poematu bezpośrednio z oryginału. W tym roku otwieramy rękopis na księdze piątej "Kłótnia". Ale weekend w Ossolineum to dużo więcej. W stulecie przyznania Władysławowi Reymontowi literackiej Nagrody Nobla w ossolińskim Refektarzu przy ul. Szewskiej prezentujemy rękopis "Chłopów", do zwiedzenia są także nasze wystawy, otwarty dla spacerowiczów pozostanie nasz piękny dziedziniec, a na najbardziej wytrwałych na naszym infopunkcie czekać będą prezenty.

Weekend Niepodległości w Ossolineum

Prezentacja oryginału rękopisu „Pana Tadeusza”

8‒11 listopada 2024, 10.00‒17.00 Wstęp w ramach biletu do muzeum

Oryginał rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza pokazujemy niezwykle rzadko. Prezentowany na co dzień w Muzeum Pana Tadeusza rękopis to kopia, którą stworzyła w 2010 roku prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska. Oryginał przechowujemy ‒ ze względu na wrażliwość papieru na światło i wilgoć ‒ w specjalnych warunkach. Weekend Niepodległości w Ossolineum to unikatowa okazja, by zobaczyć oryginał. Pokażemy początek Księgi Piątej „Kłótni”.

Spotkanie kuratorskie wokół rękopisu Adama Mickiewicza

9 listopada 2024, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 Wstęp w ramach biletu do muzeum

Oprowadzanie kuratorskie „I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita”

10 listopada 2024, 12.00‒13.00 Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Oprócz oryginału rękopisu „Pana Tadeusza” zobaczycie hebanową szkatułę zamówioną specjalnie do przechowywania manuskryptu i reprinty paryskiego wydania „Pana Tadeusza” z roku 1834.

Diorama rekonstrukcyjna z początku XIX wieku „I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita”

11 listopada 2024, 10.00‒17.00 Wstęp w ramach biletu do muzeum

Ręcznie zdobiona porcelana, koronkowy wachlarz inkrustowany klejnotami, grafika z dziewiętnastowiecznego żurnala, patera wypieków według przepisów z epoki i zgrabna karafka z dworską nalewką ‒ rekonstrukcyjna diorama przeniesie nas do ziemiańskiego dworu.

Prelekcja „Świat szlacheckiego dworu na kartach Pana Tadeusza”

11 listopada 2024, 12.00‒13.00 Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Sięgniemy do szlacheckich korzeni polskiej tożsamości narodowej i poczujemy atmosferę Soplicowa, by porównać ją z realiami historycznymi epoki podczas prelekcji, którą poprowadzi Marta Dardzińska.

Wystawa „małe formaty Wielkiej Wojny”

8‒11 listopada 2024, 10.00‒18.00 Sale pod Kopułą, I piętro, wstęp wolny

Wystawa „80. Rocznica Powstania Warszawskiego w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich”

8‒11 listopada 2024, 10.00‒18.00 Aula im. Mieczysława Gębarowicza, wstęp wolny

Wystawa „Dyć znowu jestem! Jestem i ostanę!” Reymont i „Chłopi” w stulecie Nagrody Nobla

8‒11 listopada 2024, 10.00‒18.00 Refektarz Ossolineum, parter, wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie „małe formaty Wielkiej Wojny”

11 listopada 2024, 12.00‒13.00 Sale pod Kopułą, I piętro, wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie „80. Rocznica Powstania Warszawskiego w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich”

11 listopada, 12.00, 13.00 Aula im. Mieczysława Gębarowicza, parter, wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie „Dyć znowu jestem! Jestem i ostanę!” –Reymont i „Chłopi” w stulecie Nagrody Nobla

11 listopada 2024, 15.00‒16.00 Refektarz Ossolineum, parter, wstęp wolny

Orzeł ‒ symbol niepodległości. Warsztaty dla rodzin

11 listopada 2024, 10.00‒11.30 Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Warsztaty poświęcone znaczeniu polskich symboli narodowych. W części praktycznej stworzymy trójwymiarowe orły z papieru.

Polski krajobraz na płótnach wielkich malarzy. Warsztaty dla seniorów

11 listopada 2024, 13.30‒14.30 Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Z czym kojarzy się polski krajobraz? Podczas spotkania przypomnimy wybrane dzieła najważniejszych polskich artystów, malujących rodzime pejzaże. Przy pomocy pasteli stworzymy własne krajobrazy, inspirowane twórczością mistrzów.

Miejsce

Zobacz także