FILTRUJ
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58 zaprasza na wykład pt. "Opowieści grozy w japońskim komiksie i filmie animowanym". Prelekcja Łukasza Reczulskiego.
wstęp wolny
Japońskie komiksy i filmy animowane, potocznie określane mianem mangi i anime, to niezwykle elastyczne formy wyrazu artystycznego, od dziesiątków lat z powodzeniem wykorzystywane do snucia różnorakich opowieści. Jednym z nurtów współczesnej fantastyki twórczo rozwijanym przy ich udziale jest m.in. szeroko pojęty horror, przenoszący odbiorców w głębokie i często niepokojące zakątki ludzkiego umysłu. Dzięki unikatowej stylistyce i niestandardowym sposobom narracji, mroczne japońskie komiksy i kreskówki bardzo często szokują Europejczyków swoją zawartością, a przy tym zmuszają ich do głębszego zastanowienia się nad ludzkimi lękami i emocjami. W prelekcji pokrótce omówiona zostanie historia japońskiego horroru ze szczególnym uwzględnieniem produkcji zrealizowanych w konwencji komiksu i animacji oraz zaprezentowane zostaną szczególnie istotne produkcje spod tego znaku, co umożliwi zarysowanie charakterystycznej specyfiki i stylistyki japońskich opowieści grozy.
Łukasz Reczulski urodził się 1983 roku w Łodzi. Studiował archeologię na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie w roku 2016 uzyskał tytuł naukowy doktora w zakresie tej dyscypliny oraz informację naukową i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto, od roku 1995 jest on także aktywnie zaangażowany w działalność polskiej społeczności fanów japońskiej popkultury, co znalazło swój wyraz w jego szerokiej aktywności organizacyjnej. Łukasz Reczulski jest bowiem jednym z założycieli dwóch najstarszych łódzkich zrzeszeń dla miłośników japońskich komiksów i filmów animowanych, tj. klubów „Ai no Manga” i „Łódź Manga Team” oraz organizatorem konwentów z serii Manga ni Muchiu. Ponadto jest on także długoletnim prezesem Stowarzyszenia Entuzjastów kultury Japońskiej „INOCHI” oraz koordynatorem bloku japońsko-mangowego na Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi w latach 2017-2020. Oprócz tego, jest on, także autorem pierwszej historii polskiego fandomu mangi i anime pt. „Narodziny i rozkwit Polskiej Rzeczpospolitej Mangowej”.
Cały program Festiwalu dostępny na stronie.
19 października 2024 | godz. 16:30 | sala 35
Rynek 58, Wrocław 50-116