Dzień Życzliwości 2018 – spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

Dzień Życzliwości 2018 – spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z ks. Adamem Bonieckim, organizowane przez Miasto Wrocław i Uniwersytet SWPS.  Będzie to rozmowa o potrzebie wzajemnego szacunku i życzliwości  – tak potrzebnych w dzisiejszych czasach.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc ograniczona.

  • Termin: 21 listopada 2018 r. (środa), godz. 17.30-19.00
  • Miejsce: Ratusz, Sala Wielka, Rynek 50

Czy możliwe jest porozumienie bez życzliwości i dialogu?

Dzień  Życzliwości jest również momentem refleksji nad  rzeczywistością, którą kreujemy jako wspólnota. W czasach  pełnych konfliktów i podziałów, wzajemna niechęć i  zamknięcie na innych często wydają się łatwiejszym wyjściem. Zamiast rozmawiać – kłócimy się, zamiast skupiać się na tym, co nas łączy – podkreślamy różnice.  A może niewiele trzeba, by zmienić perspektywę,  obrać inny kierunek? Wszystko przecież zależy od nas i naszej dobrej woli.

Jak odnaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia, gdy wydaje się to  trudne lub nawet nierealne? Czy możliwy jest, dialog bez życzliwości wobec ludzi, z którymi i wśród których żyjemy? Czy życzliwość jest (a może powinna być) naszym obowiązkiem?  I czy można się jej nauczyć?

O tym wszystkim porozmawiamy z ks. Adamem Bonieckim – wyjątkową postacią i czułym obserwatorem polskiego społeczeństwa. Spotkanie poprowadzi Rafał Węgrzyn, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

O prelegentach

Ks. Adam Fredro-Boniecki

urodził się 25 lipca 1934 w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do zakonu Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą, był katechetą młodzieży licealnej w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim KUL, prowadził duszpasterstwo akademickie w kościele św. Anny w Krakowie. W 1964 r. na zaproszenie biskupa Karola Wojtyły podjął pracę w Krakowie jako redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Na dwa lata wyjechał do Francji, gdzie studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i poznawał małe wspólnoty. Z Francji pisał do „Tygodnika Powszechnego” felietony o nowym obliczu Kościoła. Po powrocie nadal pracował jako redaktor „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterz akademicki. W roku 1979 na życzenie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu –  przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”; później został jego redaktorem naczelnym. Nie przerwał współpracy z „TP” – był jego rzymskim korespondentem.

Kiedy w 1991 r., po upadku komunizmu, „L’Osservatore Romano” przestało odgrywać swoją rolę, ks. Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 1993 r. został wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów. Od 1999 r. do 2011 r. ksiądz Adam Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Obecnie jako redaktor senior publikuje na jego łamach.

Od listopada 2011, kiedy to prowincjał Zgromadzenia Marianów nałożył na ks. Adama Bonieckiego nakaz milczenia, jest to jedyne medium, dla którego może się on wypowiadać.

Rafał Węgrzyn 

psycholog, specjalista z zakresu Interakcji Człowiek-Technologia oraz User Experience Design. Zajmuje się wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka, komunikacją z innymi ludźmi w Internecie oraz projektowaniem rozwiązań cyfrowych wygodnych i łatwych dla użytkownika. W pracy naukowej skupia się na wpływie ideologii na technologię i funkcjonowanie społeczne człowieka. Bada koncepcje budowania idealnych środowisk oraz „nowego wspaniałego” człowieka. Współpracuje z Usability Lab. Należy do Centrum Badań Nad Śmiercią i Umieraniem, jest także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Brał udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Sala Wielka Stary Ratusz

Rynek ., 50-107 Wrocław

Komentarze