wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Genialne fotografie Ludwika Gronowskiego w Muzeum Architektury

Lata 30. ubiegłego wieku. Absolwent pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel algebry i rachunków w prestiżowym Liceum w Krzemieńcu rozpoczyna eksperymenty fotograficzne w profesjonalnej szkolnej pracowni fotograficznej. Z takimi sukcesami, że wkrótce ma swoją pierwszą wystawę. Ludwik Gronowski umiera w 1945 roku, z jego prac ocaleje jedynie 50, ale dziś mówi się o ich wyjątkowości. Obejrzymy je podczas wystawy w Muzeum Architektury.

Reklama

Ta niewielka liczba prac (przede wszystkim pejzaży, ale i doskonałych portretów) jest związana z burzliwą biografią ich autora w dramatycznych czasach wojennych. Przed wojną Ludwik Gronowski pozostaje niezwykłym obserwatorem Krzemieńca, miasta, do którego przyjechał z Warszawy i w którym się rozkochał. A miłość była w pełni uzasadniona, bo miasto rozwijało się prężnie, zarówno dzięki szybownictwu, ale i dynamicznej rozbudowie, wreszcie przyjeżdżało tu wielu znakomitych ludzi kultury, w tym znakomici fotografowie, jak Jan Cybis, czy Jan Bułhak. W tej atmosferze można było pracować i się inspirować. Ryszard Horowitz, doskonały fotograf podkreśla, że zdjęcia Ludwika Gronowskiego tworzą niemalże bajeczną atmosferę okresu międzywojennego.Zarówno pejzaże, jak i wizerunki mieszkańców Krzemieńca cechuje wielka staranność wykonania i techniczna innowacyjność. „Wykonanie ich wymagało nie tylko umiejętności fotografowania w świetle naturalnym, ale i mistrzowskiego korzystania z lamp studyjnych” – podkreślał Ryszard Horowitz.

Dlaczego do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie 50 fotografii Ludwika Gronowskiego? Winna była wojna i niemiecka okupacja (radziecką przeżył spokojnie), która zmusiła artystę do przeniesienia się z Krzemieńca na Kielecczyznę, gdzie zmarł w 1945 roku. Córka Hanna Gronowska-Szaniawska uratowała tyle dzieł ojca, ile mogła. Pięćdziesiąt z okresu 1930-1939 roku obejrzymy do marca w Muzeum Architektury.

Wystawa fotografii Ludwika Gronowskiego w Muzeum Architektury

Wystawa fotografii Ludwika Gronowskiego w Muzeum Architektury

Wystawa
Termin od 19 stycznia 2017 do 20 stycznia 2017

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl