wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Gender w Porcie Wrocław

Czy literatura ma płeć? Czy na pisanie wpływa płeć autora, a może bohatera? – na te i inne pytania o związki płci i literatury spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy 19. Portu Wrocław. Festiwal trwać będzie trzy dni – od 24 do 26 marca. Miłośnicy literatury spotykać się będą w Teatrze Współczesnym oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Reklama

Przez trzy dni będzie można zanurzyć się w twórczości ponad stu dwudziestu pisarzy, w tym przypomnieć sobie o autorach, którzy odeszli przed laty – Zuzannie Giczance, Imre Madachu i W. H. Audenie. Swoje 50. urodziny obchodzić będzie poeta Jacek Podsiadło.

W programie Portu Wrocław znalazły się m.in. spotkania z zagranicznymi pisarzami: Natalką Śniadanko, Carme Rierą, Mariną Mayoral, Dzwinką Matijasz, Andrijem Lubką i Ołeksandrem Irwanciem. Nie zabraknie też młodych poetów przed debiutem. Wyłonieni w ramach projektu „Połów” będą czytać swoje wiersze przez dwa dni (25 i 26 kwietnia) na wrocławskim Rynku. Będzie można ich posłuchać o godz. 15. Opiekują się nimi doświadczeni autorzy – Marta Podgórnik i Konrad Góra.

Urwany wiersz Giczanki

Festiwal rozpocznie się w Kinie Nowe Horyzonty premierą filmu Mary Mirki Milo „Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka”. O poetce, która stałą się legendą przedwojennego życia literackiego Warszawy rozmawiać będą w ramach spotkania „Poezja polska od nowa” Tadeusz Dąbrowski, Bogusław Kierc i Konrad Góra. Przypomną też postaci poetek Anny Kamieńskiej i Anny Świrszczyńskiej.

Tryb żeński

Piątkowe popołudnie i wieczór będą należeć do kobiet - w ramach cyklu „Nowe sytuacje” pojawią się także Justyna Bargielska, Martyna Buliżańska i Joanna Mueller z książkami „Szybko przez wszystko”, „moja jest ta ziemia” i „Powlekać rosnące”.

O kobietach mówić też będą hiszpańskie autorki – Carme Riera i Marina Mayoral, dwie z dziesięciu współautorek antologii „Portret kobiety”. Dzielą się w niej doświadczeniami kobiet żyjących w patriarchalnym społeczeństwie, zdominowanym przez kult macho. Później w kobiecy dyskurs wpiszą się Ukrainki - Dzwinka Matijasz („Powieść o ojczyźnie”) i Natalka Śniadanko („Lubczyk na poddaszu”).

Tryb męski

Sobota to „Tryb męski”. Premierowe książki przedstawią: Jacek Dehnel („Języki obce”), Szymon Słomczyński („Nadjeżdża”) i Filip Zawada („Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się”), a także Wojciech Bonowicz („Echa”), Krzysztof Jaworski („Do szpiku kości”) i Jacek Podsiadło („Być może należało mówić”).

Wieczorem z publicznością spotkają się ukraińscy pisarze – Ołeksandr Irwaneć i Andrij Lubka. Czytać będą z książek „Choroba Libenkrafta” i „Killer”. Festiwal zamkną czytania z tomów W. H. Audena („W podziękowaniu za siedlisko”) i Imre Madácha („Tragedia człowieka”) z udziałem autorów przekładów: Dariusza Sośnickiego i Bohdana Zadury.

Port Wrocław to także finały konkursów „Nakręć wiersz” oraz „Komiks wierszem”, które w tym roku obywają się w osobnych trybach – „męskim” i „żeńskim”. Poznamy także najciekawszych młodych krytyków w konkursie, w którym udział biorą studenci uczelni humanistycznych.

Podział na tryb żeński i męski to motyw przewodni tegorocznego festiwalu. Jednak to tylko wstęp do tego, by dyskutować o płci i jej wpływie, bądź braku wpływu na literaturę, jej odbiór i zrozumienie. W tym roku Port Wrocław ponownie zagości we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, wstęp wolny na wszystkie spotkania.

Ak

19. Europejski Port Literacki Wrocław 2014, 24-26 kwietnia.

Szczegółowy program Portu Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl