Organostrada i Festiwal Non Sola Scripta. Start 17 lipca

Wrocławskie Lato Organowe w tym roku już po raz 23., a jego wizytówką jest Festiwal Non Sola Scripta (od 24 lipca do 4 września). Z okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016 fani muzyki organowej mogą liczyć też na bonus, czyli Organostradę – jednodniowy (17 lipca) maraton koncertów organowych w różnych kościołach Wrocławia w gwiazdorskiej obsadzie.

  • non sola scripta 2016 andrzej chorosiński

    Andrzej Chorosiński, szef programowy Organostrady i Festiwalu Non Sola Scripta


Organostrada na dobry początek

Chronologicznie pierwsza będzie Organostrada. Na razie jednorazowy projekt wpisany do programu ESK 2016, ale Andrzej Chorosiński, organista i dyrektor programowy imprezy marzy o tym, by miała zasięg dolnośląski. – Moglibyśmy odwiedzić ponad 10 miejsc w regionie, zaczynając od Wrocławia przez Legnicę, Bardo, czy Jelenią Górę, bo wszędzie tam znajdują się wspaniałe instrumenty historyczne, a przy okazji połączyć kulturę z turystyką – profesor Chorosiński już snuje plany. Na razie jednak zapowiada przede wszystkim wrocławską edycję Organostrady, która startuje 17 lipca o 11.00 w Oratorium Marianum, a zakończy się koncertem o 21.00 w Kolegiacie św. Krzyża.

Organostrada. Maraton organowy w jeden dzień

Organostrada. Maraton organowy w jeden dzień

Koncert / Klasyczna / ESK
Termin od 17 lipca 2016 do 17 lipca 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

W międzyczasie posłuchamy aż pięciu koncertów, w których udział wezmą zarówno organiści (m.in. słynny Józef Serafin, Piotr Rojek, czy sam Andrzej Chorosiński), jak i śpiewacy (zaprezentują się m.in. śpiewający słudzy pańscy, czyli księża, a wśród nich ksiądz Zdzisław Madej, tenor i solista Opery Wrocławskiej) oraz zespół wokalny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Utworów będzie co niemiara, na każdą epokę (skorzystają wielbiciele bachowskiej polifonii, ale też miłośnicy klawesynistów francuskich, czy utworów monumentalnych na organy). Specjalnie na Organostradzie prawykonanie będzie miała „Pieśń na 1050. rocznicę Chrztu Polski” Andrzeja Chorosińskiego. – To pierwszy taki przypadek w Polsce, aby w ciągu jednego dnia odbyło się 5 koncertów, w których uczestniczą zawsze organy i tak pomyślanych, by przejść spacerowym krokiem z jednego miejsca wydarzeń do następnego, a w międzyczasie napić się kawy i pozwiedzać Wrocław – wyjaśnia Andrzej Chorosiński.

Non Sola Scripta, czyli organiści w roli głównej

Od 24 lipca startuje natomiast Wrocławskie Lato Organowe w postaci corocznego festiwalu Non Sola Scripta, który swą łacińską nazwę zawdzięcza łacińskiemu określeniu – to, co nie zostało zapisane, a jest tworzone na bieżąco. Mowa, rzecz jasna, o sztuce improwizacji, w której organiści powinni się szkolić i robią to, często przez całe życie.

Festiwal Organowy „Non Sola Scripta”

Festiwal Organowy „Non Sola Scripta”

Koncert / Klasyczna
Termin od 24 lipca 2016 do 4 września 2016

Miejsce Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja

Zobacz

Podczas siedmiu koncertów do 4 września wystąpią organiści z całej Europy, a nawet z Nowej Zelandii. Czeka także kilka niespodzianek repertuarowych – 31 lipca zabrzmi Sonata d-moll księdza Hieronima Feichta, kompozytora, który reaktywował we Wrocławiu muzykologię po wojnie i był niestrudzonym badaczem i animatorem życia muzycznego. Tego samego wieczoru także prawykonanie Sonoris na organy solo, utworu skomponowanego przez obecnego rektora Akademii Muzycznej, profesora Krystiana Kiełba. A podczas koncertu 28 sierpnia recital dua Fernabucco, które tworzy małżeństwo gambistów – Julia i Krzysztof Karpetowie.

Zgłoś uwagę