Wrocław Extra

Wrocław bez barier. Co znajdziecie w najnowszym numerze? [BIULETYN WROCLAW.PL]

fot. Oleksandr Poliakovsky

Nie postrzegają siebie przez pryzmat niepełnosprawności, cieszą się życiem, rodzinami, mają pasje. Na ul. Świdnickiej zobaczymy zdjęcia 5 pań, które wzięły udział w akcji #WPEŁNIKOBIECA. Artysta Mariusz Kędzierski, który urodził się bez rąk, mówi, że bariery istnieją w głowach. Zapowiadamy także nowy projekt MPK Wrocław dla osób z niepełnosprawnościami. Zobaczcie, co jeszcze znajdziecie w nowym numerze biuletynu Wroclaw.pl.

Paulina Czarnota | 04 sierpnia 2022

Zawsze #WPEŁNIKOBIECA - specjalna wystawa

Akcja #WPEŁNIKOBIECA odbywa się na półmetku Roku Dobrych Relacji. – W tej akcji nie mówimy o niepełnosprawności, bo to tylko część nas, która nie mówi o nas wszystkiego – podkreśla Judyta Pożerniuk, prezes Fundacji Para-NORMAL Activity, pomysłodawczyni wystawy.

Czytaj na s. 3

Bohaterki wystawy przy Świdnickiej

Fot. Grzegorz Rajter

Pilnie potrzebna krew grup: A-. 0- i 0+

Wakacje to zawsze trudny okres dla centrów krwiodawstwa. Honorowi dawcy, wśród których jest wielu studentów, wyjeżdżają, a zapotrzebowanie na krew często jest bardzo duże, bo lato to okres wielu wypadków komunikacyjnych. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie stał krwiobus we Wrocławiu.

Czytaj na s. 3

Oto sposoby na oszczędną jazdę samochodem

Ceny paliw spędzają sen z powiek niejednemu kierowcy. Za litr standardowej 95-oktanowej zapłacimy ponad 7 zł. I mimo że tarcza antyinflacyjna została przedłużona do końca października 2022 roku i paliwa są wciąż objęte niższą akcyzą, to w porównaniu do ubiegłego roku i tak wydajemy o 30 proc. więcej. Podpowiadamy, jak jeździć ekonomicznie.

Czytaj na s. 4

Jak jeździć ekonomicznie

Fot. Paulina Czarnota

Łącznik na Muchoborze Wielkim jest już gotowy

Trasa ułatwi podróż przede wszystkim mieszkańcom Smolca, Kątów Wrocławskich i Muchoboru Wielkiego. Wcześniej, w dniach roboczych, łatwo było w tym miejscu o korek tworzony przez kierowców jadących w stronę Wrocławia lub wyjeżdżających z niego. Nowy łącznik sprawi, że trasa stanie się mniej obciążona.

Czytaj na s. 7

Łącznik na Muchoborze Wielkim

Fot. Maciej Kulczyński

Wrocław nawet w wakacje nie odpuszcza szczurom

Trzy akcje deratyzacyjne w ciągu roku, dobre praktyki podpowiadające, jak zapobiegać występowaniu szczurów oraz kontrole strażników miejskich – tak Wrocław dba o to, by naszym miastem nie zawładnęły te gryzonie. Właśnie zakończyło się kolejne letnie odszczurzanie w centrum miasta.

Czytaj na s. 9

Akcje deratyzacyjne

Fot. Oleksandr Poliakovsky

O nich pamiętamy w 2022 roku

Każdego roku Sejm i Senat ustanawiają patronów na kolejne lata. W 2022 Sejm zdecydował o uhonorowaniu epoki romantyzmu i sześciu wybitnych postaci: Marii Konopnickiej, Marii Grzegorzewskiej, Ignacego Łukasiewicza, Józefa Mackiewicza, Józefa Wybickiego i wrocławianki Wandy Rutkiewicz. Senat zaś postanowił uczcić 100. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego, którego archiwa przechowuje Ossolineum. Dodatkowo miejscy radni ogłosili 2022 rokiem Edyty Stein we Wrocławiu. Czym zasłużyli się ci wielcy ludzie?

Czytaj na s. 10-11

Stanisław Bartoszewski w latach 60. XX wieku

Fot. zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

O skarbcu, cwanych przystankach i... kokotku

Do czego zachęca się mieszkańców Katowic, proponując im, by szluknęli się z kokotka? Jaki skarb zamierzają zgromadzić poznaniacy pod Starym Rynkiem? Co łączy warszawskie torowiska z basenami, białostockie przystanki z podlewaniem kwiatków, a rzeszowską kranówkę z małżami? Sprawdź, jak polskie metropolie dbają o to, by nie zabrakło nam wody.

Czytaj na s. 14

Fot. Urząd Miasta Katowice

Przez życie lubi iść pod wiatr i zaraża dobrą energią

Czasem w życiu mamy obok siebie ludzi, którzy wierzą w nas bardziej niż my sami. Tak było w przypadku Mariusza Kędzierskiego, rysownika i mówcy motywacyjnego, który urodził się bez rąk. Teraz pomaga innym, bo wie, jak ważna jest akceptacja – siebie i innych. Poznaliście już go na wrocławskim Rynku?

Czytaj na s. 15

Mariusz Kędzierski

Fot. Oleksandr Poliakovsky, Adriana Ficek

Na osiedlach:

LIPA PIOTROWSKA

Rusza budowa najdroższej inwestycji edukacyjnej

Przy ul. Cynamonowej 40 we Wrocławiu powstanie nowoczesny zespół szkolno-przedszkolny. Wykonawca, czyli firma AMW Budownictwo S.A., ma 22 miesiące na zrealizowanie inwestycji. W czwartek, 28 lipca, podpisano umowę.

Czytaj na s. 12

Budowa ZSP na Cynamonowej

Fot. ZIM

MAŚLICE

Nowa Jadłodzielnia powstała przy Suwalskiej 11

Mamy czegoś za dużo w lodówce? Ugotowaliśmy gar zupy, jak dla pułku wojska i nie chcemy, żeby się zmarnowała? Zapakujmy ją w pojemniki i zostawmy w Jadłodzielni jak ta, która właśnie została otwarta na Maślicach. Może ktoś będzie chciał się poczęstować.

Czytaj na s. 12

Jadłodzielnia Maślice

Fot. Foodsharing Wrocław

A ponadto:

  • Zajezdnia przy Legnickiej zyskuje drugie życie
  • MPK zawiezie do pracy i na rehabilitację
  • Tramwaje nie dojadą na Biskupin
  • Kino Nowe Horyzonty przejdzie gruntowny lifting
  • Miasto Wrocław coraz więcej płaci za prąd i gaz
  • Z pieskiem w torebce do zoo? To zabronione!
  • PARK GRABISZYŃSKI: Mała Sobótka przy Skarbowców i mamut za rzeką
  • Przyjaciele seniora poszukiwani – konkurs do 22.08
  • Piotr Adamczyk wrobiony we Wrocławiu
  • Wrocławska Krzyżówka

Gdzie dostać biuletyn [link]