Europejska Noc Literatury 2020 w sierpniu

Fani ciekawej prozy interpretowanej przez świetnych artystów w niebanalnych miejscach powinni zaznaczyć w kalendarzach sobotę 29 sierpnia i wybrać się w rejony osiedla Powstańców Śląskich. – Data tegorocznej 9. już edycji podróżowała, zgodnie z tematem, którym jest podróż przez Europę i gatunki literackie – tłumaczy Max Cegielski, pisarz, podróżnik, kurator tegorocznej ENL.   


ENL czyli bezpieczna podróż

Czego możemy się spodziewać? – Będą różne gatunki literackie, ale każdy tekst, który przeczytamy, będzie jakoś związany z podróżą. Bezpieczną podróżą – dodaje Cegielski. Wiadomo, że posłuchamy zarówno tekstów nowych, jak i starszych. Fragmenty wybranych przez kuratora dzieł literatury europejskiej przeczyta 10 aktorek i aktorów.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich dziesięciu książek jest motyw podróży, szeroko pojętej, bo będziemy mieli i samo przemieszczanie się, spacer i wyprawy, ale też dużo poważniejsze – zmiany miejsca pobytu, emigracje, ucieczki, turystyki, komunikacje. 

Aktorskie głosy w ciekawych miejscach

Miejsce akcji: ciekawe i nie wszystkim znane zakątki osiedla Powstańców Śląskich. Już wiadomo, że pierwszym przystankiem dla czytaczy będzie „Pod Ciśnieniem” (pop-up biurowy w zabytkowym wnętrzu dawnego szpitala u zbiegu ulicy Sudeckiej i alei Wiśniowej).

Otwarty w 1903 roku Szpital Żydowski (otwarty był dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia, wiary czy zamożności) był jedną z najnowocześniejszych i największych placówek leczniczych w Breslau. Po II wojnie światowej opuszczone budynki zajęły biura, a lekarze powrócili na Wiśniową w latach 70. Zespół obiektów funkcje szpitalne pełnił – najpierw jako Okręgowy Szpital Kolejowy, a od 2009 roku jako oddział Szpitala im. Tadeusza Marciniaka – do 2015 roku. Trzy lata później firma OKRE Development została właścicielem obiektu i planuje zmienić kwartał w osiedle mieszkaniowe, natomiast wciąż działa „Pod Ciśnieniem”, pierwszy pop-up biurowy we Wrocławiu (są tu siedziby firm z branży kreatywnej i włoska restauracja).

Wśród aktorów, którzy będą czytali fragmenty wybranych przez Maxa Cegielskiego książek posłuchamy m.in. Elizy Rycembel, którą kojarzymy m.in. z filmu „Boże Ciało” i serialu „Belfer”, Andrzeja Zielińskiego (o głosie, który roztopiłby lodowiec, a znanego m.in. z fenomenalnego serialu „Boża podszewka”, wielu spektakli Teatru Telewizji, choćby „Niektóre gatunki dziewic” i „Rozmowy z katem”), Jarosława Boberka (jego głos z kolei znają fani animacji, m.in. „Shreka”, „Epoki lodowcowej”). 

Liczba uczestników Europejskiej Nocy Literatury? Dziś trudno oszacować, wiadomo jednak, że organizatorzy chcą zapewnić czytelnikom bezpieczne warunki, spełnione zostaną wymogi sanitarne związane z sytuacji epidemicznej.  

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach na miejscu, przygotowane będą rejestracje filmowe (na kanałach ENL oraz Strefy Kultury Wrocław), więc nie uronimy ani jednego słowa.  

Europejska Noc Literatury 2020

Europejska Noc Literatury 2020

Spotkania
Termin 29 sierpnia 2020 18:00

Miejsce Barbara

Zobacz

Książki, których fragmentów posłuchamy

– Wybrałem różnorodne teksty, w których bohaterowie bądź autorzy, narratorzy są w ruchu, przyglądają się uważnie mapom, otoczeniu, podróżują i filozofują, starają się zrozumieć świat. Czytane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy – podkreśla Max Cegielski.

  • Tomasz Mann – „Czarodziejska góra” (absolutny klasyk literatury)
  • Kapka Kassabova – „Granica. Na krawędzi Europy” (reportaż o kurdyjskim małżeństwie, które w poszukiwaniu pokoju ląduje na Bałkanach)
  • Jurij Andruchowycz – „Leksykon miast intymnych” (przeprawa ze wschodnich granic Europy (Ukrainy) na jej zachodnie flanki (do Hiszpanii i Portugalii)
  • Sylvain Tesson – „Lato z Homerem” (autor zamieszkał na greckiej wysepce, by poczuć na własnej skórze wpływ geografii na podstawowe dla kultury Europy dzieła)
  • Olga Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” (jej bohaterowie podróżują przez pogranicze, zarówno geograficzne, jak i kulturowe)
  • Robert MacFarlane – „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” (eseistyczno-przyrodniczo-historyczna książka, której autor opisuje krajobraz, tłumaczy geologię i idzie na piechotę zapominanymi traktami).
  • Michel Houellebecq –„Mapa i terytorium” (Jed Martin robi karierę artystyczną fotografując rozmaite plany)
  • Jennie Dielemans – „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” (dzięki szwedzkiej dziennikarce dowiemy się, skąd właściwie wzięła się idea wakacji i kiedy podróż stała się urlopem, wytchnieniem od codziennych obowiązków)
  • Charlotte Gordon – „Buntowniczki” (odwiedzimy Włochy widziane oczami Mary Shelley, jednej z bohaterek biograficznej prozy na skrzyżowaniu gatunków) 
  • Karl Ove Knausgård – „Moja walka” (podróże mogą być bliskie i dalekie, jak w tej wielotomowej książce, której autor doznaje objawienia w podmiejskim pociągu).

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Po raz pierwszy zorganizowana w 2013 roku (w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016), potem regularnie i z sukcesem powtarzana. Z sukcesem nie tylko artystycznym (wiele z prezentowanych tu książek wybierano z wielką uwagą, niektóre były dyskutowane, jak m.in. „Historia przemocy” Eduarda Louisa), ale i frekwencyjnym. W 2019 roku, kiedy kuratorką była znana krytyczka literacka Justyna Sobolewska, na osiedle Plac Grunwaldzki przyszło 12 000 czytelników.Zgłoś uwagę