Architektura, kultura, fantazja, czyli Wrocław oczami Maksa Berga

Jego największe wrocławskie dzieło to niewątpliwie Hala Stulecia, która do dziś jest wizytówką miasta. Max Berg – modernistyczny urbanista i miejski architekt (w latach 1909-1924) nie bał się rozmachu i śmiałych wizji architektonicznych, mających się urzeczywistnić, między innymi, w takiej przebudowie Wrocławia, która w czasach Berga na pewno uchodziła za nader odważną. Właśnie teraz honorujemy tego wizjonera Dniami Architektury Maksa Berga. 

  • Max Berg, źródło: Wikipedia


We Wrocławiu została po Bergu nie tylko Hala Stulecia, od powstania której minęły właśnie 103 lata. Wybudowana jako obiekt sportowo-widowiskowy, w czasach projektanta niemająca sobie równych z uwagi na swoje żelbetowe przekrycie – wtedy największe na świecie. Od 1962 r. Hala widnieje w rejestrze miejskich zabytków, a w 2006 r. udało jej się trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieżowiec na wrocławskim Rynku, proj. M. Berg, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia

Wśród obiektów naznaczonych ręką tego zdolnego architekta można dzisiaj jeszcze oglądać jego własny dom przy ul. Mikołaja Kopernika, budynek dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Hoene-Wrońskiego, elewacje LO nr IV przy ul. Świstackiego, kaplicę cmentarną na Osobowicach czy w końcu elektrownie wodne przy mostach Pomorskich. Z ciekawostek trzeba dodać, że rozbudowywane współcześnie główne arterie komunikacyjne, a także plany budowy miejskiej Wrocław również zawdzięcza Bergowi – okazuje się bowiem, że jeszcze w 1992r. jego koncepcje były podstawą ogłaszanych konkursów architektonicznych.

Budynek przy pl. Powstańców Warszawy, proj. M. Berg, współpraca R. Konwiarz, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia

Najbardziej intrygujące jest jednak to, co zrodziło się w głowie Berga i zostało przez niego uwiecznione na papierze, ale nigdy nie doczekało się realizacji. Gdyby bowiem do tego doszło, mieszkalibyśmy dziś w zupełnie innym mieście, no w każdym razie znacznie odmienionym… Fantastyczna wizja, zakładająca wyburzenie centrum miasta (przy zachowaniu budynków historycznych, jak ratusz) na obszarze, wyznaczonym przez dworce – Główny, Świebodzki i Nadodrze i stworzenia tam city finansowo-usługowo-urzędniczego, którego wizytówką miałyby być ogromne, nawet 43-piętrowe wieżowce, z pewnością była bowiem rewolucyjna. Okazało się, że dla ówczesnych także zbyt szalona, co w rezultacie przyspieszyło odejście Berga z urzędu miejskiego architekta i jego wyjazd z Wrocławia.

Centrum handlowe przy obecnym Dworcu Świebodzkim, proj. M. Berg, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia


Max Berg – nietuzinkowy twórca, „doczekał się” uświetnienia swojego dzieła podczas tegorocznych obchodów w Centrum Poznawczym Hali Stulecia. Wydarzenia, które trwają od kwietnia do czerwca, realizują ideę Berga, by Hala Stulecia odgrywała rolę „katedry demokracji”, jednoczącej pod swoim dachem ludzi uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych.

Dni Architektury Maksa Berga

Dni Architektury Maksa Berga

Eventy / Dla wszystkich
Termin od 28 maja 2016 do 5 czerwca 2016

Miejsce Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Zobacz
Spacery z przewodnikiem w ramach Dni Architektury Maksa Berga

Spacery z przewodnikiem w ramach Dni Architektury Maksa Berga

W plenerze / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich
Termin od 28 maja 2016 do 28 maja 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz


Zgłoś uwagę