4. Wrocławska pomoc dla Ukrainy: tysiące wolontariuszy, posiłków, noclegów i darów

Tysiące miejsc noclegowych, przekształcenie galerii BWA na Dworcu Głównym PKP w dodatkową poczekalnię, wydawanie każdego dnia tysięcy ciepłych posiłków, specjalne „pakiety wsparcia” i wiele więcej. Urząd Miasta i miejskie instytucje podsumowują pierwsze dwa tygodnie działań pomocowych dla przybywających z Ukrainy.

Zakwaterowanie we Wrocławiu

• Od początku kryzysu wynajętych zostało kilkanaście obiektów, głównie hotele i hostele. Do tej pory z „miejskich” miejsc noclegowych skorzystało już około 10 tysięcy osób.
  • Tylko w ciągu ostatniej doby z pomocy miasta (nocleg i wyżywienie) skorzystało tysiąc osób, a wciąż wolnych pozostawało 600 łóżek. We wtorek prezydent Wrocławia zadecydował o dodatkowym uruchomieniu kolejnych kilku tysięcy miejsc do spania w różnych częściach miasta. Chodzi m.in. o stary terminal lotniczy (200 łóżek), a także galerię BWA na Dworcu Głównym (100), budynek dawnego LO przy Grochowej czy budynek MCS-u przy Gwarnej.
  • Dodatkowo dwa razy dziennie, każde miejsce noclegowe zapewnione przez miasto, odwiedzają pracownicy socjalni MOPS-u, by wspierać i udzielać dodatkowych informacji uchodźcom.

Pomoc na dworcu Wrocław Główny

• Działające na niepodlegającym pod miasto terenie PKP, organizacje społeczne i punkt wojewody wspierają m.in pracownicy ratusza, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, MOPS-u i Fundacji Ukraina, z którą miasto ściśle współpracuje.
  • Dodatkowo po spotkaniu prezydenta Wrocławia z wojewodą dolnośląskim zapadła decyzja o ustawieniu specjalnych namiotów (przygotowanych m.in. przez straż pożarną - przyp. red.), w których uchodźcy będą mogli odpocząć i skorzystać z ciepłych posiłków.
  • Galeria BWA została przekształcona w dodatkową poczekalnię dla uchodźców, w której ustawiono 100 polowych łóżek. Dodatkowo Miejska Biblioteka na Dworcu Głównym stała się miejscem opieki dla matek z dziećmi. Powstała tam strefa z grami planszowymi, kolorowankami, książkami w jęz. ukraińskim. Dostępne są zabawki, klocki, leżaki, łóżeczka dla najmłodszych.
  • Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz Technikum nr 16 przygotowują kanapki dla oczekujących na Dworcu Głównym – tylko jednego dnia wydano 4000 kanapek i 7000 porcji ciepłych posiłków (przygotowanych przez MOPS - przyp. red.).

Powiększ obraz: uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz Technikum nr 16 przygotowują kanapki dla oczekujących na Dworcu Głównym Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

• Na Dworzec Główny trafiać będą także specjalne „pakiety wsparcia”, czyli każdego dnia kilka tysięcy paczek, w których znajdą się podstawowe produkty – m.in. żywność i środki higieniczne. Wrocławskie MPK zapewnia także transport relokacyjny na terenie całego województwa.

Edukacja. Ukraińskie dzieci w szkołach

• Zapewnienie miejskich szkołach (podstawowych i ponadpodstawowych) oraz przedszkolach dzieciom uciekającym ze strefy wojny miejsca to kolejne wyzwanie. W ciągu dwóch tygodni chęć nauki w placówkach oświatowych zgłosiło już 1,5 tysiąca uczniów. W sumie we Wrocławiu uczy się już około 4500 ukraińskich dzieci.
  • Dla rodziców, którzy będą chcieli wysłać dziecko do szkoły lub przedszkola miasto przygotowało szczegółową instrukcję w języku ukraińskim. Te informacje rozpowszechniane są także na ulotkach, na stronie www.wroclaw.pl oraz na facebookowym profilu: PomagaMyWroclaw.
  • Dodatkowo miasto uruchomiło siedem świetlic, z których korzystają ukraińskie dzieci, gdy ich rodzice np. potrzebują załatwić niezbędne formalności albo po prostu odpocząć. W tych placówkach nie są wymagane zapisy. Najmłodsi mają tam opiekę psychologa i opiekuna mówiącego w języku ukraińskim. Ze świetlic skorzystało już około tysiąca najmłodszych Ukraińców.

Przejście Dialogu - główny punkt informacyjno-konsultacyjny

Powiększ obraz: Przejście Dialogu - główny punkt informacyjno-konsultacyjny fot. Marek Księżarek/www.wroclaw.pl
Przejście Dialogu - główny punkt informacyjno-konsultacyjny

• Każdego dnia punkt w przejściu podziemnym przy ulicy Świdnickiej odwiedza około 350 osób, a kilkaset porad udzielanych jest telefonicznie.
  • Wszystkie działania pomocowe koordynuje WCRS. Na specjalnie utworzonego maila [email protected] w ciągu dwóch tygodni przyszło kilkadziesiąt tysięcy wiadomości. Ośmiu pracowników WCRS-u - 24 godziny na dobę - odpowiada i segreguje oferty pomocowe od wrocławian.

Działania informacyjne

• Wydrukowanych zostało około 18 tysięcy ulotek w języku polskim i ukraińskim z niezbędnikiem pomocowym. Oprócz ulotek, by ułatwić poruszanie się m.in. po Dworcu Głównym, drukowane są również setki plakatów i naklejek.
  • Redakcja portalu www.wroclaw.pl przygotowała 20 tysięcy sztuk bezpłatnej gazety w języku ukraińskim "Wrocław dla Ukrainy”. Ta jest dostępna na Dworcu Głównym PKP, w Konsulacie Ukrainy, w Przejściu Dialogu i w punktach odbioru darów. To pakiet najważniejszych informacji o tym, jak poruszać się po Wrocławiu oraz gdzie uzyskać różne formy pomocy.

Zbiórki i wydawanie darów

Powiększ obraz: Zbiórki i wydawanie darów fot. UMW
Zbiórki i wydawanie darów

• Na Ukrainę miasto wysłało 13 TIR-ów z darami, ale pomoc udzielana jest też uchodźcom na miejscu. Każdego dnia wydawanych jest ok. 80 palet z najróżniejszymi produktami W środę uruchomiony został dodatkowy punkt zbiórek – to Tarczyński Arena. Szczególnie potrzebne są teraz łóżka polowe, materace, koce, śpiwory.
  • Przez cały czas trwa też zbiórka żywności z długim terminem ważności oraz środki higieniczne, które można przynosić do każdej wrocławskiej szkoły i przedszkola, a także do Czasoprzestrzeni w dawnej zajezdni Dąbie, Sektora 3 przy ulicy Legnickiej, a także Punktu Wsparcia Matki i Dziecka przy ul. Legnickiej 21.