4. Szach mat! Uczniowie zmierzą się w turnieju z trudnym przeciwnikiem. Kto nim będzie? [SZCZEGÓŁY]

Przedszkole nr 99 przy ul. Inowrocławskiej po raz drugi organizuje turniej szachowy dla swoich absolwentów, którzy obecnie uczęszczają do klas I-IV szkół podstawowych. Rozgrywki potrwają kilka dni – od 21 do 24 lutego. To w tym miejscu dzieci odkryły pasję do tej „królewskiej gry”. Jak to się stało, że przedszkolaki uczą się grać w szachy? Zobaczcie!

Turniej szachowy w przedszkolu na Szczepinie

Turniej szachowy z udziałem przedszkolaków organizowany jest co roku, natomiast jego absolwenci będą mogli wziąć w nim udział po raz drugi (ze względu na wcześniejsze ograniczenia związane z pandemią).

Rozgrywki potrwają od 21 do 24 lutego. Na absolwentów czeka niemałe wyzwanie – spróbują postawić mata trudnemu przeciwnikowi – pani Joli, wychowawcy najstarszej grupy przedszkolaków, która jest organizatorką tego wydarzenia.

Warto wspomnieć, że uczniowie odkryli swoją pasję w przedszkolu. Jak to się stało?

Przedszkolaki grają w szachy

Pomysł nauki starszych przedszkolaków gry w szachy rozpoczął się od pasji nauczyciela wychowania przedszkolnego – pani Jolanty Dondziak.

Nauka gry w szachy prowadzona jest w formie zabawy. Bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywają wzmocnienia pozytywne, a także stwarzanie każdemu z przedszkolaków warunków do osiągania swojego własnego sukcesu (tzw. kącika szachowego).
Jolanta Dondziak, nauczycielka przedszkola

Pani Jolanta organizuje w przedszkolu turnieje wewnątrzgrupowe, w których zawsze towarzyszą pozytywne emocje przedszkolaków. Dzieci są bardzo zainteresowane rozgrywkami i dużo uczą się od siebie nawzajem. Potrafią przewidzieć ruch przeciwnika i doprowadzić do ukończenia gry podczas mata – uczą się przy tym logicznego myślenia oraz koncentracji.

Duży nacisk położony jest na naukę zdrowej rywalizacji i rozbudzanie u dzieci przekonania, że liczy się udział, samo podejmowanie wyzwania. Tworzyliśmy w przedszkolu wiele naturalnych sytuacji, w których dzieci miały możliwość uczenia się, podejmowania wyzwań oraz tego, że nie zawsze jest się wygranym - a na pierwszym miejscu liczy się wspólne działanie. Ważną umiejętnością jaką dzieci z tego wyniosły były sposoby radzenia sobie z niepowodzeniem.
Jolanta Dondziak, nauczycielka przedszkola

– Dużo satysfakcji sprawia dzieciom samo zdobywanie szachowego tytułu Mistrz nad mistrzami, co wzmacnia nawet nieśmiałe przedszkolaki. Bardzo cieszy fakt, iż bakcyla szachowego dzieci (nasi absolwenci) rozwijają również po ukończeniu przedszkola w różnych kołach szachowych. Zarażają też tą pasją swoich domowników – dodaje pani Jolanta.

Mamo i tato absolwenta Przedszkola 99! Jeśli twoje dziecko jest uczniem kl. I, II, III albo IV SP, zadzwoń do P 99 i zapisz go na turniej: 71 798 68 27.