wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Wrocław Rozmawia
 3. Mikrogranty wracają w 2023 roku. 1 lutego rozpoczyna się wiosenny nabór [SZCZEGÓŁY]
Mikrogranty, projekt Wrocławskie Święto Kwiatów. Na zdjęciu grupka osób siedzących przy zastawionym w plenerze stole, zdjęcie ilustracyjne Marta Sobala
Mikrogranty, projekt Wrocławskie Święto Kwiatów. Na zdjęciu grupka osób siedzących przy zastawionym w plenerze stole, zdjęcie ilustracyjne

Z początkiem lutego rusza - pierwszy w tym roku - nabór do Mikrograntów, w którym mieszkańcy Wrocławia kolejny raz mogą zrealizować swoje pomysły na społeczne działania. Na przeprowadzenie ponad stu projektów przeznaczonych zostanie ponad pół miliona złotych. Zobaczcie, jak skorzystać z Mikrograntów!

– W nowym roku na realizację projektu mieszkańcy będą mieć całą wiosnę i początek lata. Już nie możemy się doczekać pełnych nowych pomysłów osób, które wkrótce zaczną konsultować z nami swoje inicjatywy – zapowiadają koordynatorzy programu.

Mikrogranty to działający we Wrocławiu już od wielu lat, ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sztuki oraz wszelkich aktywności kulturotwórczych.

Tradycyjnie w ciągu roku odbędą się trzy nabory (1–15 lutego, 1–15 maja i 1–15 września), w których ponownie będzie można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

Trzy drogi do wyboru, dwóch gospodarzy programu

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych od zeszłego roku prowadzi Wrocławski Instytut Kultury – powstała w 2022 roku nowa miejska instytucja, zajmująca się rozwojem projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych. W zespole programu pojawiły się nowe twarze – dwie koordynatorki, które z pewnością poznacie biorąc udział w Mikrograntach.

Ścieżka prowadzona przez WIK skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców Wrocławia, którzy często dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektową działalnością na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym zrealizowanych zostanie 40 inicjatyw na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.

Inicjatywy w dwóch pozostałych ścieżkach poprowadzi Fundacja Umbrella, która właśnie startuje z nową stroną internetową.

Zbliżający się nabór to szansa na projektowy debiut w Mikrograntach młodzieżowych. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto. Organizacja inicjatywy będzie okazją do sprawdzenia się w akcji na lokalnym gruncie. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie około 30 inicjatyw.

Projekty wybrane w ramach Mikrograntów NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających do 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja około 20 inicjatyw w ciągu całego roku.

Zachęcamy Was do wyjścia w przestrzeń Waszych podwórek oraz osiedli i przyjrzenia się  aktywnościom i potrzebom mieszkańców Wrocławia! To świetny moment na różnorodne działania międzypokoleniowe czy międzykulturowe. Czekamy na Wasze pomysły do 15 lutego!
koordynatorzy projektu

Mikrogranty 2023 - spotkania informacyjne i warsztaty

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, przyjdźcie na spotkanie. Wszelkie pytania lub wątpliwości mają zostać rozwiane podczas spotkań informacyjnych. Przedstawione zostaną wówczas szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. Tym razem spotkania odbędą się zarówno w sieci (na facebookowym profilu Mikrograntów), jak i na żywo.

Spotkania online:

 • Mikrogranty NGO zostaną omówione 24. stycznia o 17:30,
 • spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 25. stycznia o 17:30,
 • na 26. stycznia, zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach młodzieżowych.

Na żywo spotkacie się z koordynatorami:

 • ścieżki Mikrogranty NGO 30 stycznia o 17:30 w Centrum Sektor 3, na ul. Legnickiej 65,
 • ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych 31 stycznia o 17:30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B),
 • Mikrograntów młodzieżowych 1 lutego o 17:00 w Centrum Sektor 3, na ul. Legnickiej 65.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem, będą mogły wziąć udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach przeznaczonych każdej ze ścieżek, które poświęcone będą  pisaniu wniosku.

 • Webinar online dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 2 lutego o 17:30 (obowiązują zapisy pod mailem: mikrogranty[at]instytutkultury.pl).
 • Spotkania szkoleniowe dla przedstawicieli organizacji pozarządowych potrwają dwa dni – odbędą się na żywo w Centrum Sektor 3, 2-3 lutego w godzinach od 17:00 do 20:00.
 • W tym samym miejscu, 7 lutego od godziny 16:30, zaplanowano warsztaty dla młodzieży.

Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie – pod adresami i numerami publikowanymi na stronach Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Fundacji Umbrella.

Szykujcie się więc powoli do opisywania swoich pomysłów - pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów trwać będzie od 1 do 15 lutego. Swoje propozycje będzie można przesyłać przez specjalne formularze zgłoszeniowe, dostępne przez dwa tygodnie na stronie wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy ogłoszone zostaną 10 marca.

Mikrogranty 2023 - przydatne dokumenty

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl