4. Polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji. Są wśród nich Dolnoślązacy. Pomaga też Orion (ZDJĘCIA)
Strażacy z grupy HUSAR na gruzowisku podczas akcji ratunkowej w mieście Besni w Turcji. asp. Michał Szalc, mł. bryg. Jakub Filip/HUSAR POLAND

Polscy strażacy uratowali do tej pory w Turcji 10 osób, w tym czteroosobową rodzinę. Są jedyną grupą poszukiwawczo-ratowniczą, która działa w mieście Besni, gdzie podczas trzęsienia ziemi zawaliło się ok. 30 budynków mieszkalnych. W akcji ratowniczej bierze udział 76 polskich strażaków z grupy HUSAR, w tym kpt. Albert Kościński z Wałbrzycha z psem Orionem. W ekipie medyków jest też wrocławianka - Grażyna Krause.

W poniedziałek 6 lutego nad ranem w prowincji Gaziantep w Turcji oraz w Syrii doszło do potężnego trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera. Zginęło ponad 11 tys. osób, wiele jest rannych. Z pomocą dla ofiar wyruszyła do Turcji grupa strażaków z Polski.

„HUSAR jest jedyną grupą poszukiwawczo - ratowniczą, która działa aktualnie w m. Besni, gdzie zawaleniu uległo ok. 30 budynków mieszkalnych, w tym wielorodzinne. Sytuacja jest bardzo trudna, również pogodowa ze względu na silny, mroźny wiatr ale strażacy dają z siebie wszystko nie tracąc nadziei...”
Straż Pożarna na Facebooku, 8 lutego

Strażacy z Dolnego Śląska pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji

Do tej pory grupie HUSAR udało się uratować 10 osób, w tym czteroosobową rodzinę (rodziców i dwójkę dzieci). „Mamy 10. uratowaną osobę, młoda kobieta. Działamy dalej” - napisali strażacy dzisiaj, 8 lutego na Facebooku Państwowej Straży Pożarnej.

W Misji Turcja bierze udział 76 strażaków i 8 psów ratowniczych, w tym kpt. Albert Kościński z Wałbrzycha ze swoim psem Orionem. Na miejscu działa też grupa pięciu medyków, m.in. mł. bryg. Grażyna Krause z KW PSP we Wrocławiu, specjalistka ds. koordynacji ratownictwa medycznego.

„Powodzenia! Myślimy o Was. Wracajcie cali i zdrowi” - napisali na Facebooku ich koledzy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Powiększ obraz: Miasto Besni w Turcji. Tu na gruzowisku prowadzi akcję ratowniczą  grupa HUSAR bryg. Grzegorz Borowiec, mł. bryg. Jakub Filip/HUSAR POLAND
Miasto Besni w Turcji. Tu na gruzowisku prowadzi akcję ratowniczą grupa HUSAR

Powiększ obraz: Pies ratowniczy Orion z Dolnego Śląska kpt. Grzegorz Trzeciak