wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Odbudowa Ukrainy. Wrocław już to robi od prawie 19 miesięcy [FORUM EKONOMICZNE]

Odbudowywać Ukrainę już teraz, czy czekać na koniec wojny? Co w ogóle rozumiemy przez pomoc w odbudowie? Jaka jest w niej rola Wrocławia? Między innymi o tym dyskutowano podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu w trakcie spotkania "Rola społeczności międzynarodowej w odbudowie Ukrainy".

Reklama

Co Ukrainie jest potrzebne, najlepiej wie mer Mariupola, okupowanego przez Rosjan miasta.

Wielką stratą dla Ukrainy są nie tylko ogromne zniszczenia, ale miliony ludzi, które opuściły nasz kraj. Będą oni potrzebni do odbudowy, tak jak i specjalistyczna wiedza. Tę przekazują nam nasi opartnerzy, m.in. Wrocław. Przywrócimy do życia Mariupol! 
Vadym Boichenko, mer Mariupola

Mariupol liczył ponad 430 tys. mieszkańców, był 10. co do wielkości miastem Ukrainy. Ukraińskie władze miasta szacują, że podczas oblężenia 80-90 proc. miasta zostało zniszczone. Od maja 2022 roku okupują je Rosjanie.

Chuck Bean, ze związku metropolitalnego Waszyngtonu, uważa, że w odbudowę Ukrainy będzie zaangażowany amerykański rząd federalny, ale również samorządy. Jednak Amerykanie nie przyjdą z nastawieniem, że wszystko wiedzą najlepiej. Sami uczą się od europejskich metropolii, jak powinny funkcjonować nowoczesne miasta, w których wcale nie muszą rządzić samochody.

Wiceprezydent Jakub Mazur przypomniał, że Wrocław jest najbardziej ukraińskim miastem w Polsce. 200 tys. Ukraińców tworzy z nami miasto. 

Działamy od pierwszych godzin wojny, od prawie 19 miesięcy. W tym czasie wygenerowaliśmy 78 tys. miejsc pracy, 20 tys. miejsc w szkołach. Tworzymy kapitał ludzki, któy będzie Ukrainie potrzebny do odbudowy. To wsparcie będzie trwało, dopóki Ukraina nie wygra. My to wszystko rozumiemy. Odbudowywaliśmy Wrocław po wojnie niemal od zera.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Leszek Gaś, szef biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, podkreśla, że Wrocław pokazał swój potencjał, otwarte serce i umysły. 

Unia Europejska to wielkie projekty. Wspólnota wspiera i długo będzie wspierać Ukrainę. Przeznaczyła na to 53 mld euro. 
Leszek Gaś, szef biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl