4. Nowe przedszkole i szkoła powstaną na Partynicach. Zobaczcie wizualizacje
Wizualizacja przedszkola i szkoły przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu CH+ Architekci
Wizualizacja przedszkola i szkoły przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu

Kolejne dobre wieści dla rodziców z południa Wrocławia - mamy wizualizacje placówki edukacyjnej dla 1200 dzieci (z budynkiem sportowym), która stanie przy ul. Zwycięskiej na Partynicach. Przypominamy, że przy Asfaltowej kończy się budowa podobnej.

Jest projekt zespołu szkolno-przedszkolnego, który miasto wybuduje na rogu ulic Zwycięskiej i Agrestowej, czyli przy granicy Partynic i Ołtaszyna. Miejsc będzie 1000 w szkole i 200 w przedszkolu.

„Kolejna wielka inwestycja edukacyjna przed nami. Z blokiem żywienia z pełną kuchnią, blokiem sportowym z dwiema pełnowymiarowymi salami gimnastycznymi i salką do gimnastyki korekcyjnej oraz zapleczami sanitarno-szatniowymi wraz z zagospodarowaniem terenu” – poinformował prezydent Jacek Sutryk w mediach społecznościowych.

Zobaczcie wizualizacje nowej placówki edukacyjnej na Partynicach w galerii zdjęć!

Co zaprojektowano w przedszkolu?

Przedszkole będzie w budynku parterowym. Powstaną w nim:

• 8 sal dla przedszkolaków – przy każdej łazienka dla dzieci, magazyn na leżaki i pomoce dydaktyczne,
  • sala wielofunkcyjna,
  • szatnie w holu,
  • gabinety psychologa, logopedy,
  • pokój nauczycielski,
  • łazienki,
  • pomieszczenia na wózki, magazyn
  • i inne udogodnienia.

Co w szkole podstawowej przy ul. Zwycięskiej?

Szkoła podstawowa będzie w budynku trzykondygnacyjnym, a w nim:

• 33 sale lekcyjne,
  • 4 komputerowe,
  • 5 pracowni z zapleczami,
  • gabinety dyrekcji,
  • gabinety stomatologa, pielęgniarki, logopedy, pedagoga, psychologa,
  • pokój nauczycielski,
  • 5 świetlic,
  • biblioteka multimedialna z czytelnią,
  • pomieszczenia biurowe, administracyjne i inne.

Co w budynku sportowym i na zewnątrz?

Budynek sportowy przy szkole (parterowy) to:

• większa sala gimnastyczna z miejscem na scenę,
  • mniejsza sala gimnastyczna,
  • sala gimnastyki korekcyjnej,
  • szatnie i łazienki,
  • kuchnia,
  • jadalnia,
  • pomieszczenia pomocnicze, zaplecze i inne.

Na zewnątrz będzie boisko wielofunkcyjne i boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą. Do tego bieżnia ze skocznią w dal, siłownia, plac zabaw, polana rekreacyjna i ogródek warzywny.

Powstanie parking na 58 samochodów, z czteroma stanowiskami do ładowania pojazdów na prąd. Będzie 200 miejsc dla rowerów, w tym ponad połowa pod wiatą z zielonym dachem.

Na terenie zespołu posadzonych zostanie ponad 200 drzew: miłorzęby, klony, kasztanowce, topole, platany i inne gatunki. Kolejne zaplanowane rośliny to m.in. krzewy, pnącza, byliny i trawy.

Teren będzie oświetlony (LED), a blok sportowy dostanie instalację fotowoltaiczną. Budynek przedszkola będzie miał zielony dach. Zaprojektowano ponadto zieleńce i muldy odprowadzające wodę deszczową (tzw. ogródki deszczowe).

Przetarg jeszcze w 2023 r. A kiedy do placówki zawitają dzieci?

Projekt placówki powstał we wrocławskiej firmie CH+ Architekci. Inwestycję z ramienia gminy Wrocław prowadzi Zarząd Inwestycji Miejskich, który w następnym kroku poszuka wykonawcy. – Przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku – informuje Krzysztof Świercz z ZIM. – To ogromne i bardzo ważne zadanie inwestycyjne – dodaje.

Szkoła i przedszkole mają być gotowe na rok szkolny 2026/2027. Krzysztof Świercz zaznacza, że jest to termin orientacyjny, uzależniony od wieli czynników np. od długości trwania procedur przetargowych. Przypominamy, że na południu miasto postawiło podobną placówkę (także na 1200 miejsc), szykując ją na wrzesień 2023. W maju pisał o niej Bartosz Chochołowski w tekście „Budują supernowoczesną szkołę przy Asfaltowej. Wokół będzie dużo zieleni. Zobaczcie zdjęcia”.

Źródło: materiały organizatorów