wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzień Przedszkolaka 2023. Kiedy wypada? Jak go zorganizować?
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Na zdjęciu: Dzieci z Przedszkola nr 24 przy ul. Dębickiej we Wrocławiu.
fot. Oleksandr Poliakovsky
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Na zdjęciu: Dzieci z Przedszkola nr 24 przy ul. Dębickiej we Wrocławiu.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty. To jakże ważne święto ustanowione zostało w celu popularyzacji edukacji przedszkolnej oraz wzrostu jej znaczenia w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowy dzień dla każdego malucha. Dzięki niemu mogą na różne sposoby świętować to, że zostali przedszkolakami.

Reklama

Kiedy jest Dzień Przedszkolaka 2023?

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. Już od 10 lat właśnie w ten dzień przedszkola w całej Polsce organizują specjalne zabawy i atrakcje dla najmłodszych. Wśród nich można znaleźć koncerty, festyny i bale, jednak najważniejszym punktem obchodów jest pasowanie na przedszkolaka wszystkich dzieci, które właśnie zaczęły uczęszczać do przedszkola.

Jak zorganizować Dzień Przedszkolaka?

Z okazji tego święta warto zorganizować różne zabawy dla najmłodszych, aby odpowiednio uczcić ten wyjątkowy dzień. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, aby obchody rozpocząć odśpiewaniem Hymnu Przedszkolaków, który możemy znaleźć na stronie: www.przedszkolegniew.pl/hymn-przedszkola/.

Po odśpiewaniu hymnu można przejść do pozostałych atrakcji, może to być specjalny koncert dla dzieci, bądź festyn zorganizowany w ogrodzie przedszkola przez wychowawców i rodziców najmłodszych. Obok głównej atrakcji nie może zabraknąć dodatkowych zabaw, które również warto uwzględnić w planie tego ważnego dla dzieci dnia.

Dzień Przedszkolaka - pomysły na zabawę

Oto przykładowe zabawy, jakie można przygotować dla dzieci na Dzień Przedszkolaka:

  • Zabawa na powitanie. Wraz z dziećmi siadamy w kole i zaczynamy zabawę słowami „Witam wszystkich, którzy lubią …'' wymyślając czynność, zabawę albo rzecz, na którą dzieci, które daną rzecz lubią, mają machać rękami. Można w ten sposób oddać głos każdemu z dzieci w kole. Każde z nich poda coś, co lubi i dzięki temu dowie się kto jeszcze z ich rówieśników również za tym przepada. Może to pomóc w integracji grupy, w szczególności jeśli dzieci nie znają się jeszcze za dobrze.
  • W przypadku kiedy Dzień Przedszkolaka odbędzie się na zewnątrz (albo nasze przedszkole ma dużą salę gimnastyczną) można zorganizować zawody sportowe. Warto przygotować tor przeszkód, który dzieci będą musiały pokonać. Ciekawym pomysłem może okazać się również bieg z jajkiem. Dzieci podzielone na kilka grup muszą przebiec z punktu A do punktu B i wrócić, nie upuszczając jajka z łyżki, na której je trzymają. Wygrywa ta drużyna, która dobiegnie pierwsza, nie gubiąc jajka po drodze.
  • Wykorzystując chustę animacyjną możemy zorganizować szereg kolejnych atrakcji. Jedną z nich może być zabawa w kolory. Dzieci trzymają chustę, a na nasz znak wszystkie te, które trzymają za podany przez nas, kolor muszą szybko przebiec pod chustą na drugą stronę. Kolejną może być zabawa w sztorm. Na chustę wysypujemy piłeczki pingpongowe. Dzieci muszą ruszać chustą, ale w taki sposób, żeby spadło z niej jak najmniej piłeczek. Grupę można również podzielić na drużyny, a zawody wygra ta, która utrzyma na chuście więcej piłeczek.

Jakie prezenty na Dzień Przedszkolaka?

Tak ważny dzień warto uczcić rozdaniem drobnych prezentów na koniec obchodów. Mogą to być różne słodkości, które na pewno uszczęśliwią najmłodszych. Dodatkowo możemy przygotować dyplomy bądź medale za uczestnictwo w zabawach zorganizowanych na ten dzień. Jeżeli chodzi o kupno prezentów tutaj najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazałyby się wszelkiego rodzaju zabawki dla dzieci, takie jak resoraki, lalki, klocki lego i inne. Można również przygotować kubki z imiennymi nadrukami. Na koniec warto również przemyśleć opcję zakupienia różnych książek dla dzieci, które to rodzice mogliby czytać swoim pociechom w domu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl