4. Jak zachować cyfrową higienę? Przeczytaj!
Z mediów społecznościowych korzysta 27,5 mln Polaków, czyli aż 66,3% całej populacji. Wniosek nasuwa się sam – kochamy być w internecie i korzystać z jego dobrodziejstw. Na zdjęciu widać młodych ludzi, którzy patrzą w telefony komórkowe pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Telefon, który kiedyś służył wyłącznie do wykonywania połączeń, aktualnie pomaga w niemal każdej czynności – od załatwienia sprawy w banku czy urzędzie, przez dostarczanie rozrywki, aż po przypominanie o dziennej liczbie kroków do wykonania. I chociaż nie ma wątpliwości, że internet to ogromne ułatwienie w codziennym życiu, w zbyt dużych dawkach potrafi zachwiać równowagę między światem online, a rzeczywistością. Jak do tego nie dopuścić?

6 godzin i 42 minuty  – średnio tyle czasu dziennie spędza online przeciętny polski użytkownik internetu czytamy w raporcie Digital 2023. Z raportu dowiemy się też, że 2 godziny i 2 minuty z tego czasu poświęcamy na social media.

Ten sam raport dodaje, że z mediów społecznościowych korzysta 27,5 mln Polaków, czyli aż 66,3% całej populacji. Wniosek nasuwa się sam – kochamy być w internecie i korzystać z jego dobrodziejstw.

Jak ze wszystkim co lubimy, również i z obecnością w cyfrowej sieci można przesadzić. W konsekwencji może to doprowadzić do przeciążenia naszego umysłu, a nawet różnych zaburzeń. FOMO, doomscrolling czy nomophobia to tylko niektóre ze skutków, jakie mogą być wywołane przez nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych.

FOMO. Co to oznacza?

FOMO (z ang. fear of missing out) to strach przed tym, co nas omija. Wiąże się z potrzebą ciągłego sprawdzania aktualnych wydarzeń ze świata, ale również tego, co słychać u naszych bliższych lub dalszych znajomych. Według danych zawartych w raporcie „FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem”, jedynie 6% nastolatków nie doświadcza tego zjawiska, a co trzeci doświadcza go bardzo silnie. Uwagę rodziców powinien wzbudzić fakt ciągłego przebywania dziecka z telefonem, nawet w sytuacjach takich jak rodzinny obiad.

Z kolei doomscrolling to poświęcenie nadmiernej ilości uwagi i czasu na przyswajanie negatywnych, niepokojących informacji ze świata mediów. W niepewnych czasach, w których żyjemy, bardzo łatwo jest skupić się jedynie na poszukiwaniu wiadomości, które mają wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa. Może to jednak skutkować znacznym obniżeniem nastroju, a nawet pojawieniem się stanów lękowych.

Pod pojęciem nomophobia kryje się strach przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego. Wiąże się z tym dyskomfort psychiczny lub uczucie paniki, na przykład w momencie zgubienia smartfona lub braku możliwości skorzystania z niego.

Czas na detoks cyfrowy

Świadomość na temat zagrożeń związanych z nadużywaniem internetu jest coraz większa, naturalnie więc powstaje więcej pomysłów na to, jak sobie z tym radzić. Najpopularniejszy z nich to detoks cyfrowy, czyli postanowienie o niekorzystaniu ze smartfona przez określoną ilość czasu. Większość nowych urządzeń jest również wyposażona w narzędzia mające ułatwić korzystanie z nich w duchu digital wellbeing.

Smartfony zliczają czas poświęcony na korzystanie z danej aplikacji, wysyłają powiadomienia zwracające uwagę na zbyt dużą liczbę godzin przed ekranem lub dają możliwość zablokowania konkretnej aplikacji w wybranych godzinach.

Trend ten jest obecny również w niektórych miejscach publicznych – część restauracji zaczęła wymagać od swoich klientów, aby na czas posiłku oddawali telefony kelnerowi i spędzili ten czas na rozmowie z najbliższymi.

Kilka dobrych rad, jak zachować cyfrową higienę

Ponieważ internet na dobre zawitał w naszym życiu, ułatwia wiele jego aspektów i nikt nie chce rezygnować z niego w całości. Warto jednak zastosować kilka zasad, które sprawią, że korzystanie z sieci nie będzie dla nas szkodliwe:

• Kontroluj czas, jaki spędzasz przed telefonem – możesz w tym celu korzystać np. z aplikacji informujących o przekroczeniu wyznaczonej liczby minut/godzin.
  • Ogranicz liczbę powiadomień w ustawieniach telefonu i usuń aplikacje, z których nie korzystasz.
  • W nocy trzymaj telefon z dala od łóżka i nie korzystaj z niego na 1-2 godziny przed snem.
  • Spotykając się z rodziną lub znajomymi, nie wyjmuj telefonu, jeśli nie jest to konieczne. Dbanie o relacje z bliskimi jest bardzo ważne w przeciwdziałaniu uzależnieniu od internetu.
  • Posiłki spożywaj bez telefonu w zasięgu wzroku.
  • Sprawdzaj, czy wśród treści, które do Ciebie docierają, nie przeważają wyłącznie negatywne komunikaty.
  • Planuj czas na regularną aktywność fizyczną.
  • Co jakiś czas organizuj sobie cyfrowy detoks.
  • Spędzaj czas wolny bez telefonu: czytaj książki, rozwiązuj krzyżówki, spaceruj, spotkaj się z bliskimi.
  • Nie korzystaj z telefonu podczas jazdy samochodem lub rowerem.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z tej serii „Pewni w sieci”, w którym Joanna Flis, psycholożka i psychoterapeutka, opowiada o cyfrowej higienie.

Kampania edukacyjna „Pewni w sieci”

Kampania „Pewni w sieci” organizowana jest przez T-Mobile Polska, firmę technologiczną, która ma na swoim koncie już wiele działań w zakresie podnoszenia świadomości cyfrowej.

Akcja ma zasięg ogólnopolski i skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy umiejętności. W odcinkach z ekspertami różnych obszarów cyberbezpieczeństwa edukuje ona na temat zagrożeń, z którymi możemy się spotkać online oraz radzi, w jaki sposób się ich wystrzegać.

W ramach tegorocznej serii poruszonych zostanie sześć obszarów, tj. e-administracja, bezpieczne korzystanie ze smartfona, sztuczna inteligencja, sharenting, niebezpieczne treści dla dzieci oraz wspomniana w tym artykule cyfrowa higiena. Strona kampanii www.pewniwsieci.pl oferuje również artykuły eksperckie, które pomogą zgłębić temat bezpieczeństwa w sieci. Dodatkowo treści są dostępne jako audiopodcasty na platformach takich jak Spotify czy Google Podcast.

Źródło: Kampania „Pewni w sieci” T-Mobile