4. Dyplomy dla branży turystycznej Wrocławia rozdane. Prezydent nagrodził ludzi i instytucje
Na zdjęciu Jacek Sutryk i przedstawiciele branży turystycznej Wrocławia w sali wielkiej ratusza fot. UM Wrocław

W środę 31 stycznia prezydent Jacek Sutryk spotkał się w ratuszu i odznaczył oraz wyróżnił przedstawicieli branży turystycznej, którzy przyczyniają się do rozwoju i promocji turystycznej Wrocławia. Po pandemii i pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz inflacji, turystyka szybko wraca do miasta. Zobaczcie, którzy ludzie i instytucje szczególnie promują Wrocław.

Dziękuję za Waszą codzienną pracę, dziękuję za zaangażowanie w opowiadanie o historycznym i współczesnym Wrocławiu. Dziękuję za utrwalanie dobrej opinii o naszym mieście. Dziękuję, że jesteście Państwo najlepszą reklamą Wrocławia. Dziękuję za to że, reprezentując tu dzisiaj 8% osób zatrudnionych i prowadzących działalność gospodarczą we Wrocławiu swoją pracą dokładacie się bardzo wymiernie do budżetu naszego miasta.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– Turystyka we Wrocławiu także dzięki Państwu, powróciła do czasu sprzed pandemii. Jestem jednak świadomy, że nie w każdym zakresie. Chcę wraz z Państwem, wsłuchując się w Państwa głos współtworzyć Wrocław otwarty na turystów – powiedział prezydent.

Dlatego Wrocław zaangażował się silnie we współtworzenie marki gastronomicznej naszego miasta poprzez również zaproszenie różnego rodzaju międzynarodowych gremiów. Dlatego podejmujemy działania na rzecz powstania Hali Wielofunkcyjnej dedykowanej wydarzeniom konferencyjnym, sportowym i kulturalnym. Dlatego zdecydowałem po istotnym dofinansowaniu kwotą pół miliona złotych w roku 2024 Convention Burreau, dedykowane branży MICE (MAJS), która wciąż jeszcze nie wróciła do świetności z roku 2019, a wiem jak ważna jest nie tylko dla Państwa branż, ale też jako motor zachęcający do powrotów do Wrocławia. Dlatego niezmiennie będziemy inwestować w wizyty studyjne, obecność na targach branżowych i w zagranicznych mediach.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wrocław – turystyczna mekka

Dane turystyczne za rok 2023 poznamy w lutym, ale te za 2022 rok napawają optymizmem. Wedle badań 5,8 miliona turystów (w tym 1,8 miliona z zagranicy) pozostawiło we Wrocławiu ponad 3 miliardy złotych – korzystając z hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych, przemieszczając się po mieście bądź kupując pamiątki.

Te pieniądze trafiły do kieszeni wrocławskich przedsiębiorców i przełożyły się na miejsca pracy. Tu przechodzimy też do trzeciego wymiaru: ponad 370 milionów złotych trafiło do budżetu miasta w postaci części z podatków PIT i CIT. To trochę tak, jakby turystyka za 2022 zasponsorowała Wrocławiowi trasę tramwajową.

- Możemy być z Wrocławia dumni, jest wysoko notowany w rankingach. To miasto ma być wygodne i komfortowe, pragniemy, by odznaczało się wysoką jakością życia dla mieszkańców, ale jednocześnie, aby było atrakcyjne dla tych, którzy do nas przyjeżdżają i zostawiają we Wrocławiu pieniądze. Turystyka, którą państwo współtworzycie, to istotna gałąź przemysłu, dźwignia rozwoju – podkreślał prezydent Jacek Sutryk podczas spotkania z przedstawicielami branży turystycznej. Wielu z nich zostało w sali wielkiej ratusza odznaczonych i wyróżnionych.

Odznaczenie „Zasłużony dla Wrocławia”

• Anna Jaworska i Andrzej Jaworski – założyciele i wieloletni właściciele Biura Podróży Profi Tour, przez lata zajmowali się niemiecką turystyką przyjazdową, przyczyniając się do znacznego zainteresowania i wzrostu liczby turystów z Niemiec. Dziś badania wskazują, że turyści niemieccy to 35% wszystkich turystów zagranicznych.
  • Dariusz Kuś – wieloletni prezes wrocławskiego lotniska (16 lat). Za jego rządów lotnisko z roku na rok odnotowywało wzrost liczby połączeń i uczestników transportu lotniczego. Po kryzysie pandemicznym p. Prezes błyskawicznie rozpoczął starania o szybką odbudowę siatki połączeń i otwarcie kolejnych. Efekty tej pracy widzimy cały czas.
  • Zbigniew Pasieka – wieloletni działacz w branży turystycznej i hotelarskiej, współorganizator Regat Łodzi Smoczych Tumski Cup, powszechnie uznawany za jednego z liderów rozwoju hotelarstwa we Wrocławiu.
  • Grzegorz Sobel – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik biblioteki tej uczelni, jest nie tylko znawcą historii Dolnego Śląska i Wrocławia czasów nazistowskich, ale i uznanym specjalistą w sprawach kulturowo-kulinarnych regionu i miasta, autor wielu książek promujących dziedzictwo historyczne Wrocławia, m.in. „Dzieje Wrocławskiej Gastronomii”, „Jarmark Bożonarodzeniowy w dawnym Wrocławiu”.
  • Bronisław Zathey – postać ikoniczna wśród wrocławskich przewodników turystycznych, wieloletni działacz PTTK, wykładowca akademicki. W 1945 roku wraz ze swoją rodziną przyjechał do Wrocławia ze Lwowa, autor licznych publikacji, w tym szczególnie cenionych „Opowieści wrocławskich”.

Podziękowania dla osób zaangażowanych w rozwój turystyki

• Alina Chrzanowska  – Członkini Rady Turystyki
  • Marek Ciechanowski – Członek Rady Turystyki
  • Arkadiusz Förster – Przewodnik miejski