4. Nowe 500+ dla małżeństw. Dodatkowe 500 zł dla seniorów w 2023 roku [ZASADY, NAJNOWSZE INFORMACJE]
Na zdjęciu widać banknoty trzymane w dłoniach shutterstock
Na zdjęciu widać banknoty trzymane w dłoniach

Nowe 500+ dla małżeństw to mają być dodatkowe pieniądze dla małżonków, którzy razem przeżyli co najmniej 50 lat. Zobaczcie szczegóły: jak i na jakich zasadach pary małżeńskie mogą dostać 500 zł. Sprawdźcie, kiedy pieniądze mogę być na kontach seniorów

Dla tych którzy wspólnie przeżyli 50 lat – są medale za długoletnie pożycie małżeńskie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz specjalne dyplomy i kwiaty, które wręczają jubilatom włodarze miast i gmin. Wkrótce jubilaci mogą dostać także nowe 500+ dla małżeństw. W galerii zdjęć zobaczcie szczegóły dotyczące nowego 500 plus dla małżeństw i 500 plus dla dzieci w 2023 r.:

Nowe 500+ dla małżeństw: jakie są szczegółowe rozwiązania?

Petycją obywatelską z zasiłkiem 500 plus dla seniorów o dużym stażu małżeńskim rozpatrują posłowie z Komisji do Spraw Petycji (PET), której przewodniczącym jest wrocławski poseł (PO-KO) Sławomir Piechota, jest on również członkiem sejmowej Komisja Polityki Społecznej i Rodziny (PSR).

W związku z nowym dodatkiem 500 plus, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) przygotowało posłom dane i analizy związane z nowym zasiłkiem dla małżeństw - chodzi m.in. o analizę wydatków i koszty dla budżetu państwa. Pismo w tej sprawie trafiło do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Czytamy w nim m.in. że nowe 500 plus dla małżeństw jest zasadne m.in. ze względu na niski wskaźnik dzietności.

Uhonorowanie długoletnich związków małżeńskich i pokazywanie przykładów dobrych i trwałych relacji małżeńskich wzmacnia normy społeczne (...).
Barbara Socha, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

500 złotych dla małżeństw z długoletnim stażem: jak często będzie wypłacane?

Przypomnijmy, że opracowana petycja obywatelska zakłada uchwalenie ustawy pod nazwą MAŁŻEŃSTWO+ 500. Dzięki niej seniorzy z małżeńskim stażem po wyżej 40 lat mają otrzymywać świadczenie comiesięczne w wysokości 500 zł.

Petycja związana z nowym 500+ dla małżeństw trafiła już do Biura Analiz Kancelarii Sejmu. Dr hab. Magdalena Szczepańska, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych stwierdziła, że złożona petycja w sprawie nowego 500 plus dla małżeństwa spełnia wymogi formalne i może być procedowana przez parlament.

Małżeństwa z jakim stażem dostaną 500 zł?

W przygotowanej opinii Biura Analiz Kancelarii Sejmu czytamy, że petycja zawiera propozycję uchwalenia ustawy określonej jako „MAŁŻEŃSTWO+…500”.

Miałaby ona przewidywać wypłatę comiesięcznego świadczenia pieniężnego (z nazwy ustawy należy domniemywać, że jego wysokość miałaby wynosić 500 zł). Ustawa ta obejmowałaby małżeństwa ze stażem 40, 45, 50 letnim i dłuższym. W petycji nie określono szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty przedmiotowego świadczenia
dr hab. Magdalena Szczepańska, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych.

Nowe 500 + dla małżeństw: jaka jest analiza wydatków dla budżetu państwa?

Aby ustawa ws. nowego 500+ dla małżeństw była procedowana parlamentarzyści musza mieć informację o związanych z nią wydatkach dla budżetu państwa i takie dane zaprezentowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

- Dla małżeństw ze stażem: 40-letnim, których jest około 156,7 tys., koszt jednorazowego świadczenia 500+ wyniósłby 78 350 tys.; ze stażem 45-letnim, których jest około 137,3 tys., koszt jednorazowego świadczenia 500+ to 68 650 tys.; ze stażem 50-letnim, których jest 97,3 tys., koszt jednorazowego świadczenia 500+ to 48 800 tys.; ze stażem 55-letnim, których jest ok. 47,2 tys., koszt jednorazowego świadczenia to 23 600 tys.; ze stażem 60-letnim, których jest ok. 21,7 tys., koszt jednorazowego świadczenia to 10 850 tys.; ze stażem 65- letnim, których jest około 7,6 tys. koszt jednorazowego świadczenia to 3 800 tys. - czytamy w piśmie MRiPS do Marszałek Sejmu RP.

Nowe 500 plus dla małżeństw - dla wszystkich? Czy będzie kryterium dochodowe?

Projektodawcy nowego 500 + dla małżeństw nie wprowadzili kryterium dochodowego ani w żaden inny sposób nie uwarunkowali jego przyznania sytuacją życiową, majątkową lub wiekiem wnioskodawców. Na razie nie wiadomo jak do tej kwestii podejdą parlamentarzyści i co znajdzie się w ustawie.

Kiedy będzie wypłata nowego 500 plus dla małżeństw?

Niewykluczone, że decyzje w sprawie wypłaty nowego 500+ , czyli specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim mogą zapaść do końca 2023 r.

Jedno 500 plus już działa – na dzieci

Rządowy program „Rodzina 500+” działa od kilku lat. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Rodzinom z dziećmi przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Prawo do świadczenia jest ustalane na rok - od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

500 plus na dziecko. 1 lutego ruszył nabór wniosków na 2023 r. Od kiedy wypłata 500+?

Od 1 lutego 2023 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.