Di Galitzyaner Klezmorim w Synagodze

Koncerty Hawdalowe wracają po wakacyjnej przerwie. Październikowy koncert rozpocznie się w przedostatnią sobotę miesiąca (24 października), po zachodzie słońca, o godzinie 19:02 w Synagodze pod Białym Bocianem. Zespół Di Galitzyaner Klezmorim zaprezentuje się wrocławskiej publiczności w trzech odsłonach. 


W programie znajdą się utwory z trzech płyt, które ukazały się między rokiem 2000 a 2012: „Di Galitzyaner Klezmorim”, „Nokh Amol” i „Ponad Horyzont”. Program ten został skonstruowany na zasadzie kontrastu: tradycyjna forma będzie przeplatać się z delikatnymi aranżacjami.

Zespół w swej twórczości nawiązuje do tradycji muzyki klezmerskiej. Nadając jej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych.

W obecnym składzie zespół występuje od 1998 roku a współtworzą go: Mariola Śpiewak ­ klarnet, Grzegorz Śpiewak ­ akordeon, Rafał Seweryniak ­ kontrabas

Koncerty Hawdalowe organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Miasta Spotkań. Odwołują się bezpośrednio do tradycji i kultury żydowskiej. Hawdala, to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most między tym, co święte a codziennością. Koncert rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zaraz po zakończeniu szabatu. Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem "Ostatniego Klezmera RP" Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Bilety na koncert w cenie 35 zł normalne i 25 zł ulgowe można kupić w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, tel./fax: 71 787 39 02, e-mail: cizwroclaw@gmail.com; w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl; oraz na www.ticketpro.pl i w punktach sprzedaży; oraz na godzinę przed koncertem.

Koncert Hawdalowy: Di Galitzyaner Klezmorim

Koncert Hawdalowy: Di Galitzyaner Klezmorim

Koncert
Termin 24 października 2015 19:02

Miejsce Synagoga Pod Białym Bocianem

Zobacz
Zgłoś uwagę