wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Angelus 2011
Swietłana Aleksijewicz – laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za 2011 rok Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej w składzie: Natalia Gorbaniewska – przewodnicząca jury, prof. Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, prof. Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski oraz prof. Andrzej Zawada – członkowie jury, postanowiło przyznać nagrodę Angelus 2011, za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w Polsce w ubiegłym roku, Swietłanie Aleksijewicz za powieść „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Nagrodę dla tłumacza otrzymał Jerzy Czech.

Wrocław, 3 grudnia 2011

  Swietłana Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Wydawnictwo Czarne Tłumaczenie: Jerzy Czech „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to reportaż literacki białoruskiej reporterki i dokumentalistki piszącej po rosyjsku. Opowiada ona historie kobiet, które walczyły w drugiej wojnie światowej przeciw Niemcom. Rosjanki, Białorusinki, Ukrainki były na pierwszej linii frontu, walczyły i ginęły ramię w ramię z mężczyznami. Były zwiadowczyniami, dywersantkami. Po wojnie ich poświęcenie i ofiara zostały umniejszone, zlekceważone i zapomniane. Swietłana Aleksijewicz przywraca pamięć o tamtych kobietach, przypomina ich cierpienia i wyrzeczenia. To nie jest łatwa i przyjemna książka, a wstrząsający zapis wojny widzianej z perspektywy żołnierek. Książka powstała już w 1983 roku, ale czekała aż dwa lata na wydanie. Autorkę władza oskarżyła o pacyfizm, naturalizm i podważanie heroicznego obrazu radzieckiej kobiety. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: "Oktiabr" i "Roman-gazieta" i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.    

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl