Policjant z KWP we Wrocławiu z rekordem olimpijskim

Sierżant sztabowy Andrzej Kocyła, który na co dzień pracuje w Legnicy, ale podlega pod Komendę Wojewódzką we Wrocławiu, ustanowił nowy rekord olimpijski w dyscyplinie Wyciskanie Sztangi Leżąc RAW. Igrzyska Olimpijskie Służb Mundurowych odbyły się w tym roku w Los Angeles.


Wyciskanie Sztangi Leżąc RAW to dyscyplina, w której zawodnik wykonuje powtórzenia ze sztangą bez żadnego sprzętu wspomagającego. Sierżant sztabowy Andrzej Kocyła Olimpiadę Służb Mundurowych zakończył ze złotym medalem i nowym rekordem olimpijskim. Startował w kategorii 105 kg.

– Moja przygoda z siłownią rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Kiedyś za namową brata wybrałem się na trening, połknąłem bakcyla i tak już zostało. Najpierw trenowałem typowo kulturystycznie, ale z biegiem czasu zacząłem odnosić sukcesy w startach w wyciskaniu i stwierdziłem, że postawię na ten sport – mówi sierżant sztabowy Andrzej Kocyła.

Policjant podlegający pod Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu to bardzo utytułowany zawodnik. Jest 4-krotnym mistrzem olimpijskim, 2-krotnym mistrzem Europy i aż 13-krotnym mistrzem Polski Służb Mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc. Na ostatniej Olimpiadzie w Los Angeles funkcjonariusz nie dał najmniejszych szans swoim konkurentom. Gdy oni rozpoczynali zawody od ciężaru 170 kg, sierżant sztabowy Kocyła wszedł na pomost dopiero, gdy na sztandze znalazło się obciążenie o wadze 230 kg! Na tym jednak nie poprzestał. W kolejnej próbie zmierzył się ze sztangą ważącą 240 kg i tym razem również nie przegrał z ciężarem, ustanawiając tym samym nowy rekord olimpijski.

Andrzej Kocyła po lewej, Paweł Nowak po prawej

(Andrzej Kocyła po lewej, Paweł Nowak po prawej)

– Bardzo się cieszę z tego sukcesu, choć na pewno nie byłby on możliwy, gdyby nie moi sponsorzy, a także własne środki. Aby wystartować w zawodach, niestety, trzeba liczyć się z ogromnym wydatkiem, a koszty musiałem pokryć z własnych pieniędzy. Niebawem planuję wystartować w Mistrzostwach Europy i z niecierpliwością czekam również na kolejną Olimpiadę, gdyż, jak wiadomo, każdy sukces cieszy – dodaje wielokrotny mistrz Polski mundurowy Andrzej Kocyła.

Co ciekawe, funkcjonariusz jest także organizatorem Pucharu Europy w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz Pucharu Europy Służb Mundurowych, który odbędzie się 4 listopada w Złotoryi.   

Zgłoś uwagę