wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na PWr powstaje prototyp wózków biegowych dla niepełnosprawnych
Na PWr powstaje prototyp wózków biegowych dla niepełnosprawnych

fot. Politechnika Wrocławska

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci, który został ogłoszony na Politechnice Wrocławskiej pod koniec lutego. Spośród 30 projektów najlepsza okazała się propozycja zespołu w składzie Łukasz Więckowski, Agnieszka Przybyłowska i Mateusz Czerepowicki. Prace nad prototypem już trwają.

Reklama

Konkurs rozgrywał się wśród studentów trzeciego roku interdyscyplinarnego kierunku Mechatronika, który na Politechnice Wrocławskiej prowadzony jest na trzech wydziałach: Elektrycznym, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechanicznym. Ich zadaniem było stworzenie wózka biegowego dla dzieci z niepełnosprawnościami, który powinien spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim miał być bezpieczny, komfortowy, chronić kręgosłup oraz zapewnić stabilność w trakcie jazdy po nierównym terenie.

Sama konstrukcja powinna być odporna i przede wszystkim lekka, aby można było ją łatwo złożyć. Jako dodatkowe wyposażenie powinna zawierać mechatroniczny system diagnostyczny, mierzący m.in. przeciążenia i drgania, jakim podczas biegu poddany jest niepełnosprawny sportowiec.

Studenci Politechniki Wrocławskiej przygotowali aż 30 projektów tych nietypowych wózków biegowych. – Drużyny podeszły do tematu bardzo poważnie, starając się zastosować do wszystkich wytycznych. W większości stworzyli klasyczne konstrukcje w układzie trzykołowym – mówi dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego PWr.

Spośród wszystkich zgłoszeń konkursowe jury wybrało najlepszy projekt oraz wyróżniło dwa kolejne. Pierwsze miejsce i w nagrodę płatny staż w firmie NOBO Solutions SA otrzymał zespół w składzie: Łukasz Więckowski, Agnieszka Przybołowska i Mateusz Czerpowiecki.

Co ciekawe, trwają już prace nad prototypem nagrodzonego projektu, który niebawem zostanie zrealizowany. Konkurs odbywał się pod patronatem Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz firmy NOBO Solution SA.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl