ADAPTER – pierwszy portal dla niewidomych i niesłyszących

Portal filmowy www.adapter.org.pl, dedykowany osobom niewidomym i niesłyszącym powstał we Wrocławiu. Dzięki niemu mogą oni za darmo obejrzeć filmy z audiodeskrypcją i napisami. 


ADAPTER to autorski projekt Fundacji Katarynka. W jego bazie znajdzie się do 2016 roku ponad 100 filmów. Już teraz można oglądać klasykę polskiego kina - najbardziej kultowe filmowe produkcje, największe nazwiska polskiego kina. Do tej pory były to filmy zamknięte przed głuchymi i niewidomymi kinomanami. Teraz dostępne są za darmo, 24 godziny na dobę, można je oglądać we własnym domu na laptopie lub tablecie na stronie www.adapter.org.pl.

Katarynka uruchomiła też internetowe kino. W każdy czwartek o godz. 20 na portalu pojawia się nowy film z audiodeskrypcją i napisami. Na portalu znajdują się też informacje o aktorach, reżyserach, są też ciekawostki o powstawaniu danych produkcji.

Portal jest prosty w obsłudze i przyjazny dla użytkowników. By obejrzeć film nie trzeba się logować, czy zakładać specjalnego konta. Autorzy projektu zadbali, by nie tworzyć niepotrzebnych przeszkód dla osób korzystających z portalu. Wystarczy wyszukać film i po prostu zacząć go odtwarzać. Można też przysłać swoją recenzję, komentarz, czy uwagę na temat obejrzanego filmu.

- ADAPTER to jedyny na świecie portal, na którym on line można oglądać filmy z audiodeskrypcją i napisami – mówi Ewa Kurdas z Fundacji Katarynka. – Od ponad roku zamieszczamy tam nowe filmy. Sami w fundacji przygotowujemy audiodeskrypcję. W Polsce są tylko cztery organizacje, które zajmują się tym profesjonalnie. Jesteśmy z kontakcie z naszymi widzami, bo nie ma jeszcze u nas wypracowanych wzorców dotyczących audiodeskrypcji. Wzorujemy się na brytyjskich standardach, bo w Wielkiej Brytanii audiodeskrypcja funkcjonuje od dawna.

„Katarynka bardzo mi umiliła życie. Od 10 lat wzrok mi się pogarsza, a filmy zawsze przynosiły mi radość. (…) Znakomita audiodeskrypcja, która pozwala odpowiednio film odebrać. Dzięki Katarynko. Tyle przyjemności w jednym miejscu” – napisał jeden z widzów.

Projekt dofinansowany jest ze środków PFRON, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury. Partnerem Projektu jest Europejska Stolica Kultury.

Fundacja Katarynka organizuje także pokazy filmowe dla niewidomych i niesłyszących w Kinie Nowe Horyzonty. Raz w miesiącu można zobaczyć tam nowości. Najbliższy pokaz  „Chemii” w reżyserii Bartosza Prokopowicza w niedzielę 18 października o godz. 16. Bilety kosztują 6 zł.

Zgłoś uwagę