wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie uczelnie przyciągają ludzi z całego świata
Wrocławskie uczelnie przyciągają ludzi z całego świata

O indeksy na wrocławskie uczelnie stara się wielu obcokrajowców, fot. il. wroclaw.pl

Od Japonii, przez Tanzanię, Kongo i Sri Lankę po Stany Zjednoczone. Do Wrocławia po wiedzę przyjeżdża młodzież z całego świata. Natomiast polscy studenci to głównie mieszkańcy Dolnego Śląska i sąsiednich województw.

Reklama

Na Politechnice Wrocławskiej w ciągu ostatnich 2-3 lat odnotowano znaczący wzrost studentów przede wszystkim z Ukrainy. – Z roku na rok mamy coraz więcej kandydatów z Białorusi, Indii oraz Turcji. Ponadto przybywa studentów, którzy w większości przypadków wrócili do nas po Erasmusie, obywateli Hiszpanii i Portugalii – informuje Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. – Z krajów pozaeuropejskich w tym roku zrekrutowano po raz pierwszy obywatela Sri Lanki, a wśród studentów są również osoby z Chin, Angoli, Kongo, Bangladeszu, Rosji, Brazylii, Kamerunu, Syrii, Uzbekistanu, Tanzanii, Korei Południowej, Kazachstanu, Turkmenistanu i Azerbejdżanu. Politechnikę wybierają także Litwini, Czesi, Francuzi, Rumuni, Brytyjczycy i Holendrzy.

Nadciągają z Opolszczyzny

Ukraińcy (oraz Norwegowie) to najliczniejsza grupa obcokrajowców z indeksem Uniwersytetu Przyrodniczego. Tych pierwszych co roku przybywa. Rośnie liczba studentów z Kartą Polaka oraz studentów programu „Teraz Wrocław”, w ramach którego w tym roku przyjęto 52 Ukraińców, w poprzednim – 45 – informuje Martyna Jabłońska z biura prasowego Uniwersytetu Przyrodniczego.

W sumie na Uniwersytecie Przyrodniczym uczy się 230 osób z zagranicy, dwa lata temu było ich znacznie mniej – zaledwie 111. W tym roku przyjęto studentów z: Norwegii, Finlandii, Szwecji, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Ukrainy, Białorusi, Czech, Rosji  oraz Japonii. Wśród nowo przyjętych są także potomkowie emigrantów. – Podczas ostatniej rekrutacji przyjęto siedmiu kandydatów z polskim obywatelstwem, legitymujących się maturami z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Grecji – podaje Jabłońska. – Przyjęto również dziesięciu kandydatów z Kartą Polaka. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego z polskimi paszportami to głównie mieszkańcy województwa dolnośląskiego (w przewadze Wrocław i powiat wrocławski). Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie, po nim opolskie, śląskie i łódzkie.

Martyna Jabłońska z biura prasowego Uniwersytetu Przyrodniczego dodaje: – W tym roku o 14 procent wzrosła liczba Wielkopolan, a z Opolszczyzny kandydatów jest więcej aż o około 30 procent.

Uniwersytet Ekonomiczny najwięcej nowych studentów ma z Dolnego Śląska – to grubo ponad połowa z 4772 osób, które w październiku odebrały indeks.

Podobnie jak w innych szkołach wyższych, do Wrocławia po naukę przyjechali młodzi ludzie z Opolskiego, Wielkopolskiego i Śląskiego. Ciekawe jest, że z Lubelszczyzny pochodzi aż 196 nowych studentów UE, a z sąsiedniego – Lubuskiego zaledwie 73 osoby. Renoma wrocławskiej uczelni ekonomicznej sięga najdalszych krańców Polski, wśród pierwszoroczniaków są także mieszkańcy województw: podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. O indeksy UE starało się także wielu obcokrajowców. – Kształcą się u nas nie tylko obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale  także z najdalszych zakątków świata, między innymi z Angoli, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji, Wietnamu i  Chin – informuje Jolanta Nowacka, rzeczniczka prasowa UE. – Jednak najliczniejszą grupę stanowią studenci z Ukrainy, dlatego lat mamy najwięcej studentów obcokrajowców. Uniwersytet Wrocławski wybierają mieszkańcy Dolnośląskiego, Śląskiego, Wielkopolskiego i Łódzkiego. – Pośród obcokrajowców najwięcej studentów obcokrajowców przyjętych na I rok studiów I stopnia pochodzi z Ukrainy, następne na liście są: Białoruś, Uzbekistan i Rosja – podaje Bogumił Dudczenko z UWr. – A wśród krajów pozaeuropejskich reprezentowane są Egipt, Chiny, Iran, Korea Południowa.

W wyjątkowej sytuacji jest Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, jedyna taka uczelnia w Polsce. - Dlatego mamy kandydatów z całej Polski. Nie możemy wskazać regionu, z którego pochodziłoby znacznie więcej chętnych niż z innych części kraju - mówi major Piotr Szczepański, oficer prasowy uczelni.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl