Bilety komunikacji miejskiej – nowe rodzaje i więcej ulg

Wprowadzenie biletów 15-minutowych, biletów grupowych, zniesienie opłat za przewóz bagażu i zwierząt, więcej ulg dla pasażerów i tylko jedna podwyżka. Tak w dużym skrócie wygląda projekt uchwały dotyczącej nowej taryfy biletowej we Wrocławiu. Ma być głosowana przez radnych we wrześniu.

  • Magistrat przygotował propozycję zmian dotyczącą biletów


Władzom Wrocławia zależy na tym, aby coraz więcej osób podróżowała komunikacją miejską, dlatego szykuje więcej ulg dla pasażerów oraz bardziej przyjazną taryfę biletową. Priorytetem mają być bilety okresowe.

Po statystykach widać, że roczna liczba przewiezionych pasażerów przekracza już 200 milionów. W 2012 roku było ich 186 mln. Spada ciągle również liczba wezwań wypisywanych przez kontrolerów za jazdę na gapę. Jeździmy chętniej i coraz rzadziej bez biletu. Żeby podtrzymać tę tendencję i namówić np. kierowców do przesiadania się do komunikacji miejskiej powstał projekt nowej taryfy biletowej.

Oprócz niej Wrocław zmienia w przyszłym roku też cały system dystrybucji biletów, który zakłada m.in. więcej biletomatów, kasowniki z możliwością dokonywania opłat oraz sporo nowych form płatności. Umowa na nowy system została podpisana w marcu 2017 r.

Czytaj więcej: Jest umowa na nowy system dystrybucji biletów.

Ulgi dla dzieci i uczestników maratonu

Wrocławski magistra w projekcie uchwały proponuje, aby nadać ulgi na przejazdy nowych grupom. I tak na przejazd bezpłatny mogliby liczyć: 

  • uczniowie wraz z nauczycielami oraz opiekunami w ramach programów miejskich,
  • dzieci do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyły siódmy rok życia,
  • wychowankowie ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych wraz z nauczycielami/wychowawcami w ramach zajęć,
  • honorowi Dawcy Przeszczepów,
  • wszyscy w ramach obchodów Światowych Dni: Książki i Praw Autorskich oraz Walki z Analfabetyzmem,
  • uczestnicy maratonu i półmaratonu współorganizowanego przez Gminę w dniu zawodów. 

Do grupy uprawnionych na przejazdy ulgowe dołączyłyby osoby ze świadczeniami przedemerytalnymi.

Nowe rodzaje biletów

Proponowane jest również wprowadzenie nowych rodzajów biletów.

Hitem może być bilet 15-minutowy, który miałby kosztować 2,4 zł (normalny) 1,2 zł (ulgowy). W tym czasie można naprawdę sporo przejechać (mapka poniżej).

Popularny, szczególnie wśród wycieczek i szkół, może być bilet grupowy, który planuje wprowadzić Wrocław. Uprawniałby on do przejazdu do 15 osób. Mogłyby one korzystać albo z nieograniczonej liczby przejazdów na wszystkich liniach przez 30 minut lub do jednokrotnego przejazdu na linii, w której został skasowany. Taki bilet ma kosztować: 36 zł (normalny) i 18 z (ulgowy). 

Kolejna nowość to bilety imienne na wszystkie linie 180-dniowe (420 zł N, 210 U) i roczne (800 zł N i 400 zł U).  

Gmina proponuje rónież zmianę zasad funkcjonowania biletów semestralnych. Teraz mają one określony sztywno czas obowiązywania (cztery lub pięć miesięcy, od 1 października lub 1 września). Pokrywa się to z semestrami na uczelniach wyższych i szkołach. Propozycja jest taka, aby to sam pasażer wybierał od kiedy ma być liczona ważnośc biletu cztero lub pięciomiesięcznego. 

Na pewno dobrą wiadomością jest również pomysł likwidacji opłat za przewóz bagażu i zwierząt.

Podwyżka, ale tylko jednorazowych

Urzędnicy miejscy podkreślają, że ceny prawie wszystkich biletów pozostają bez zmian. Jedyną podwyżką w taryfie, którą proponują, jest zmiana ceny biletów jednorazowych na przejazdy liniami normalnymi oraz zwiększona stawka za bilety na linie pospieszne. Poniżej ceny. 

Projekt uchwały zakładającej te zmiany ma być głosowany przez Radę Miejską na sesji wrześniowej. Nowe zasady i stawki mogłby wejśc w życie już w grudniu tego roku. 

Zgłoś uwagę