15°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 19:20

3. Sky Tower Run 2015 [ZDJĘCIA]

5 minut i 3 sekundy! Tyle zajęło najszybszemu mężczyźnie pokonanie 1142 schodów Sky Tower! Zwyciężył  Piotr Łobodziński. Przez całą sobotę kilkaset osób wspinało się po schodach na 49. piętro wieżowca Sky Tower.

Pierwsi śmiałkowie stanęli na starcie o godzinie 10.00. Ostatni na metę przybiegli o 16.00. Godzinę później na starcie ponownie staneli zawodnicy z najlepszymi wynikami aby rywalizować w głównym biegu konkursowym. Najszybszy w części eliminacyjnej ,Piotr Łobodziński, Ubiegłoroczny mistrz Europy w bieganiu po schodach, nie dał sobie odebrać zwycięstwa. W finalnej wspinaczce 49 pięter pokonał w 5 minut i 10 sekund. Najszybszą panią okazała się Dominika Wiśniewska-Ulfik, która dystans ukończyła w 6 minut 35 sekund.

Biegacze museli pokonać w sumie 1142 schody. Ścigali się zarówno kobiety, mężczyźni, starsi i młodsi. Z numerem 1. wystartował organizator imprezy Dominik Krumin.  – Pierwszy kryzys miałem między 10 a 12 piętrem. Zaczęło brakować tchu. Przezwyciężyłem go i pobiegłem dalej. Kolejny cięższy moment przyszedł między 28 a 30 piętrem. Na szczęście adrenalina zrobiła swoje i dobiegłem – mówił po biegu. – Dopingował mnie tupot stóp za mną. Zawsze lepiej jest gonić, niż uciekać – dodaje ze śmiechem.

W dzisiejszym biegu wzięło udział 268 wrocławian, reszta to biegacze z innych polskich miast oraz obcokrajowcy. Na 49 piętro wieżowca pobiegli również Czech, Hiszpan, Francuz i Słowak.

Bieg Sky Tower Run nawiązuje do idei pierwszego takiego biegu w Polsce, Złotych Schodów Poltegoru. Po wyburzeniu tego wieżowca na jego miejscu powstał Sky Tower – najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Idea biegania po schodach pozostała.

Ważnym elementem sobotniej imprezy jest akcja charytatywna, której ambasadorką została prof. Alicja Chybicka. W biegu charytatywnym pobiegną znani wrocławianie i Polacy, miedzy innymi właśnie prof. Chybicka, Adam Wójcik koszykarz, Maciej Zegan, bokser, Piosenkarz L.U.C. i wielu innych.  Organizator Sky Tower Run za każdego uczestnika biegu charytatywnego, który go ukończy, przekaże ustaloną kwotę na działalność szpitala „Przylądek Nadziei”, na leczenie dzieci chorych onkologicznie.