wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Po sznurku” – premiera w Teatrze Lalek [ZDJĘCIA, WIDEO]
Kliknij, aby powiększyć
"Po sznurku" - Tomasz Maśląkowski i Anna Zych. Zdjęcia z próby prasowej Fot. Tomasz Walków/archiwum www.wroclaw.pl
"Po sznurku" - Tomasz Maśląkowski i Anna Zych. Zdjęcia z próby prasowej

„Po sznurku” w reżyserii Joanny Gerigk, absolwentki wrocławskiej PWST to spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego – podopiecznego szczecińskiej fundacji „Pod Sukniami”, propagującej art brut, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Reklama

Wiersze i opowiadania Gęglawego poruszają i zaskakują – słodko-gorzkim humorem, nieoczekiwanymi skojarzeniami i bogactwem nieskrępowanej schematami myślowymi wyobraźni.

- Kiedy Joanna Gerik przyniosła do teatru kalendarz z tekstami Piotra Geglawego wiedziałam, że musimy coś z jego twórczością zrobić – wspomina Maria Wojtyszko. – Miałam wrażenie, że jego krótkie formy napisał mój sześcioletni syn. Ten sam humor, te same emocje, ta samo zabawowe podejście do twórczości – dodaje Wojtyszko.

Na podstawie utworów Piotra Gęglawego Joanna Gerik napisała scenariusz, który stał się podstawą do sztuki dla dzieci. Premiera „Po sznurku” zaplanowana jest na 11 października.

„Po sznurku” to historia pewnej znajomości. W życiu samotnego, starzejącego się pisarza pojawia się „chłopiec” – ktoś najzupełniej niezwykły. O ludziach takich jak on mówiono kiedyś „dotknięty palcem Bożym”. Po tym spotkaniu życie pisarza zmienia się – inaczej patrzy na świat, wszystko staje się już możliwe: papież w Dniu Dziecka postanawia połknąć balon, a pingwiny piją kawę i myją nogi Małyszowi. I choć „Po sznurku” pozbawione jest elementów kojarzonych z teatrem dla dzieci – kolorowymi kostiumami, piosenkami i gagami – to jest spektaklem wyrosłym z dziecięcej wyobraźni. Teksty Gęglawego opowiadają o świecie nieograniczonym regułami logiki i prawdopodobieństwa. To kraina, w której wszystko może się zdarzyć.

W spektaklu nie pojawia się ani razu sugestia, że główny bohater jest niepełnosprawny intelektualnie. Piotr po prostu pojawia się w domu pisarza, ma nieograniczoną wyobraźnię i niezwykłą zdolność kreowania światów.

Na scenie zobaczymy Józefa Frymeta w roli pisarza, Tomasza Maśląkowskiego jako Piotra i gościnnie Annę Zych jako Panią Anię. Reżyseruje Anna Gerigk, scenografia Jan Polivka, muzyka Sebastian Ładyżyński. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl