wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Wrocławskie Kooperatywy Mieszkaniowe
  6. Nowe Żerniki – mieszkańcy budują dla siebie

Na Nowych Żernikach, osiedlu modelowym zwanym WuWą 2, trzy działki przeznaczono pod kooperatywy mieszkaniowe. To propozycja dla mieszkańców, by sami organizowali się i budowali domy, takie jakie naprawdę im odpowiadają.

Wybierz sąsiada i zamieszkaj w mieszkaniu "szytym na miarę"

- Kooperatywa to grupa osób współdziałająca ze sobą w celu nabycia nieruchomości i wybudowania na niej budynku wielorodzinnego z zamiarem zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych - przytacza definicję Karolina Woźniak, kierownik projektu, odpowiedzialna za kooperatywy z ramienia Urzędu Miejskiego. - Kooperanci wspólnie ustalają koncepcję zagospodarowania nieruchomości, w szczególności dokonują przydziału lokali mieszkalnych (i lokali usługowych, jeśli takie przewidują) oraz wyodrębnienia części wspólnych, a następnie wspólnie decydują o finansowaniu i przebiegu procesu inwestycyjnego - dodaje.

- Ma to działać tak, że np. cztery rodziny się skrzykną, kupią sobie kawałek gruntu i postawią dom złożony z czterech mieszkań, swój dom marzeń - tłumaczy Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Prezydent Wrocławia przypomina, że na razie w Polsce najpierw buduje się budynek, a potem zamieszkują go ludzie i zakładają wspólnotę. - A ja bym chciał odwrócić ten proces, czyli żeby najpierw powstała wspólnota, a następnie budynek. To działo się we Wrocławiu w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy bardzo modne było stawianie plomb. Wtedy powstawały małe spółdzielnie - ludzie się skrzykiwali i budowali nieduże budynki. Chciałbym wrócić do tego obyczaju na części osiedla WUWA 2, zobaczymy jak wrocławianie na to zareagują - dodaje Rafał Dutkiewicz.

Na zachodzie co-housing, u nas kooperatywy

Zbigniew Maćków, architekt, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zaangażowany w powstawanie osiedla Nowe Żerniki: - Pierwsze kooperatywy będą kameralnymi budynkami wielorodzinnymi, składającymi się z kilku mieszkań. Zasadniczym faktem, który odróżnia je od pozostałych, typowych przedsięwzięć deweloperskich jest to, że powstaną w wyniku oddolnych działań grup mieszkańców, którzy będą chcieli w dużej mierze samodzielnie zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu. W tym celu zwołują się poprzez kontakty towarzyskie lub za pomocą serwisów społecznościowych i zakładają nieformalną grupę, która z czasem staje się formalną grupą, na zachodzie funkcjonuje nazwa co-housing, baugruppen - kooperatywa jest polskim odpowiednikiem. To ona następnie kupuje grunt, zleca projekt i organizuje proces budowlany. Robi to wszystko we własnym imieniu i dla swoich członków.

Kooperatywy pozwalają kształtować przestrzeń budynku zgodnie z własnymi potrzebami - to dom szyty na miarę i dostosowany do oczekiwań jego mieszkańców. Sami ustalamy naszą przestrzeń do życia. Budynki kooperatyw od deweloperskich odróżnia też zaprojektowana pod potrzeby mieszkańców przestrzeń wspólna. Mogą się w niej znaleźć pralnia, suszarnia, spiżarnia, rowerownia, wózkownia. Można zaplanować wspólną przestrzeń wypoczynku i rozrywki - świetlicę, bibliotekę, siłownię, bawialnię dla dzieci, salę do przyjmowania gości z aneksem kuchennym lub wygospodarować przestrzeń do pracy. Kooperatywy mogą też zagospodarować dach i urządzić na nim np. ogród lub jakuzi, saunę, czy postawić zwykłe leżaki. Do nich też należy zagospodarowanie działki otaczającej budynek - nie muszą sadzić żywopłotu, czy iglaków, mogą wyznaczyć np. grządki pod uprawę warzyw lub kwiatów, mogą też urządzić plac zabaw dla dzieci, miejsce na grilla, czy ustawić altankę. W projekcie można uwzględnić budowę garaży i komórek lokatorskich.

Ponieważ dom buduje grupa znających się ludzi kooperatywy oznaczają mocne więzi sąsiedzkie. Nie ma więc problemu z anonimowością mieszkańców - wszyscy dbają o swój budynek i jego okolicę. Bywa i tak, że mieszkańcy kooperatywy się przyjaźnią i sobie pomagają: a to przypilnują dzieci, a to zrobią zakupy starszej osobie, naprawią kran, wyniosą śmieci, czy wyprowadzą psa. W takim budynku żyje się bezpieczniej - więzi sąsiedzkich nie zastąpi bowiem najlepsza ochrona ani wysoki płot i szlaban.

Olbrzymią zaletą budowania w kooperatywie jest cena mieszkania - dużo niższa od cen proponowanych przez tradycyjnych deweloperów. Koszty mogą być nawet o 30 proc. niższe od kosztów zakupu typowego mieszkania. Kooperatywy wznosząc wielorodzinny budynek kupują taniej materiały budowlane i przede wszystkim nie naliczają sobie marży za wybudowane mieszkanie.

Trzy pierwsze, wrocławskie kooperatywy powstaną na osiedlu Nowe Żerniki. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego budynki, które tam powstaną, mogą posiadać maksymalnie trzy kondygnacje. Projekty "do wzięcia" już są - uwzględnione w nich są różne typy mieszkań różnej wielkości i standardu. Członkowie kooperatyw nie muszą jednak trzymać się tych projektów, mogą je dostosować do własnych potrzeb i na tej podstawie realizować inwestycję. Mogą też przedstawić swoją koncepcję (zachowując założenia projektowe dla osiedla Nowe Żerniki), co może jednak znacznie wydłużyć proces realizacji przedsięwzięcia.

Zainteresowani informacje znajdą w Biurze Nowych Żernik przy pl. Solnym 14 (kontakt na stronie www.nowezerniki.pl/). Można też pisać na adres [email protected].

Ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl