wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Pana Tadeusza zostanie przebudowane
Kliknij, aby powiększyć
 Adolf Juzwenko i Bogdan Zdrojewski materiały prasowe
Adolf Juzwenko i Bogdan Zdrojewski

– Na mocy umowy przejmiemy środki pozwalające wypełnić obiekt w Rynku tym, do czego został przygotowany, a więc ekspozycją poświęconą „Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza i nie tylko – wyjaśnia dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Reklama

Wymienione przez szefa Ossolineum środki to pieniądze ze specjalnego Funduszu Norweskiego i Funduszy EOG, czyli ponad 38 milionów złotych. Wartość całego projektu (w ramach którego zaplanowano przebudowę Muzeum Pana Tadeusza w Rynku, adaptację sal oraz konserwację niektórych zbiorów) to ok. 45 milionów złotych. Powinien być zakończony najpóźniej do kwietnia 2016 roku. – Jednak założenia są takie, by cała ekspozycja wraz z adaptacją pomieszczeń była gotowa już pod koniec roku 2015 – zwraca uwagę Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

W piątek w refektarzu Ossolineum osobiście przekazał dr Adolfowi Juzwence podpisaną umowę. – Wrocław zyskuje nową placówkę, która będzie w stu procentach świetnie wyposażona, zlokalizowana, bardzo aktywna i wykonana zgodnie z projektem, a więc według najnowocześniejszych standardów, z bardzo silnym przesłaniem edukacyjnym – podkreślił Bogdan Zdrojewski. – Ważne, aby Muzeum Pana Tadeusza dedykowało wiedzę i zasoby szerokiej publiczności – dodał Minister zaznaczając, że projekt Ossolineum otrzymał bardzo wysokie noty w trakcie kwalifikacji i znalazł się w pierwszej dziesiątce wśród 300 zgłoszonych.

Dlaczego Muzeum Pana Tadeusza potrzebuje przebudowy? – Kiedy w 2010 roku skończyliśmy remont kamienicy w Rynku zabrakło środków na stworzenie stałej ekspozycji i czekaliśmy na taki moment, kiedy sytuacja się zmieni  wypełniając przestrzeń muzeum wystawami czasowymi – tłumaczy Adolf Juzwenko. Teraz sytuacja ma się diametralnie zmienić. – Aby zastosować w muzeum multimedia potrzebne będą przebudowy – nie kryje dyrektor Ossolineum. Co obejrzą w 2016 roku zwiedzający? Przede wszystkim rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, choć manuskrypt będzie udostępniany jedynie czasowo, ze względu na bezpieczeństwo. Konserwacji doczeka się hebanowa szkatuła, w której zostanie umieszczony. Ponadto sześć obrazów ze użyczonych Ossolineum ze Lwowa zostanie odrestaurowanych, konserwacja czeka też zabytki biblioteczne, czyli m.in. starodruki. Ekspozycja będzie regularnie zmieniana. – Za każdym razem wypożyczone zostaną obiekty z polskich i zagranicznych muzeów, rysuje nam się także dobra współpraca z Biblioteką Polską w Paryżu – wymienia dr Adolf Juzwenko.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl