wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Europejskie Nagrody Filmowe we Wrocławiu w 2016 roku

Fotoreporterzy, telewizje z całej Europy i czerwony dywan. Po nim na początku grudnia 2016 roku przejdą znakomici aktorzy, wybitni reżyserzy, postaci europejskiego kina. Wszystko za sprawą Europejskich Nagród Filmowych, tzw. europejskich Oscarów, które za dwa lata będą wręczane właśnie we Wrocławiu.

Reklama

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. – Jestem bardzo szczęśliwy, że magia srebrnego ekranu tak mocno wpisze się w nasze ukochane miasto o wielkich tradycjach filmowych – podkreśla prezydent Rafał Dutkiewicz.

Jak lobbować na rzecz filmu

Przy okazji zdradza, jak wyglądały rozmowy na temat ENF we Wrocławiu. Najpierw Jerzy Kapuściński, dyrektor telewizyjnej „dwójki” namówił prezydenta Wrocławia, by porozmawiał z Wimem Wendersem, reżyserem i wieloletnim prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej (jej członkowie przyznają nagrody). Wenders przekonywał z kolei, że warto spotkać się z Marion Döring, dyrektor EAF, a ona sama proponowała nawiązanie współpracy z Agnieszką Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i zadeklarowała chęć współpracy. Lobbowali wreszcie polscy reżyserzy – Agnieszka Holland (przewodnicząca zarządu Europejskiej Akademii Filmowej) i Krzysztof Zanussi (członek zarządu EAF).

Dyrektor EAF pod wrażeniem

Jeszcze rok temu, na pytanie o to, czy gala wręczenia nagród w 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu Marion Döring odpowiadała dyplomatycznie: „Poczekajmy, przekonamy się”. Na konferencji w Ratuszu potwierdziła, że wówczas negocjacje były zaawansowane, ale nie mogła niczego zdradzić.

Szefowa EAF była we Wrocławiu dwukrotnie i była pod wrażeniem. – Od razu poczułam wspaniałą energię, jaka emanuje z tego miasta i zobaczyłam, że macie prezydenta z prawdziwą pasją. Wtedy zdecydowaliśmy – to jest właśnie miejsce, w którym mamy się pojawić w 2016 roku – przekonuje Marion Döring. – Dla nas Wrocław jest niezwykle młodym i pełnym życia miastem i jesteśmy przekonani, że w 2016 roku będzie nie tylko Europejską Stolicą Kultury, ale także Europejską Stolicą Kina – nie ma wątpliwości szefowa Europejskiej Akademii Filmowej.

Specjalny koncert Zbigniewa Preisnera

Tuż przed rozpoczęciem ceremonii wręczenia europejskich Oscarów odbędzie koncert muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, jaką skomponował do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. – Zagram koncert poświęcony jemu, ale chciałbym zrealizować projekt z ośmioma pieśniami o miłości w różnych językach z wykonawcami z różnych krajów – zapowiada kompozytor. – Pragnę, by z Wrocławia poszedł sygnał, że jedyne, co nam zostaje to miłość, wszystko inne jest nieważne – przekonuje Zbigniew Preisner.  

Pierwsza nagroda dla Krzysztofa Kieślowskiego

Europejskie Nagrody Filmowe zostały przyznane po raz pierwszy w 1988 roku, a statuetkę Felixa (dziś nie ma ona nazwy) za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. Powiedział wtedy: „Mam nadzieję, że Polska jest w Europie”. – Przypomniał, że za żelazną kurtyną nie ma samych stepów, tam też jest Europa – zwraca uwagę Krzysztof Zanussi. Polski reżyser był w jury, kiedy toczyła się ostra dyskusja, czy nagrodę powinien dostać „Ostatni cesarz” Bernardo Bertolucciego, czy „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. – Przeważyło zdanie, że film Krzysztofa Kieślowskiego wyraża ducha, którego nikt inny nie ma, bo takie nie bywa kino azjatyckie, hollywoodzkie i tylko w Europie może powstać podobny film – wspomina Krzysztof Zanussi. – Nasza koncepcja Europejskich Nagród Filmowych była prawdziwie europejska, bo włączyliśmy w nią kraje po drugiej stronie muru berlińskiego – zwraca uwagę Volker Hassemer, twórca Europejskich Nagród Filmowych.

Wielkie gwiazdy nagrodzone

Dotychczas nagrody trafiły w kilkunastu kategoriach m.in. do rąk aktorek Juliette Binoche, Björk, Penélope Cruz, Helen Mirren, Kate Winslet, aktorów Roberto Benigniego, Ralpha Fiennesa, Javiera Bardema, czy Ewana McGregora, reżyserów Kena Loacha, Larsa von Triera, Pedra Almodóvara.

Gale wręczenia odbywają się w Berlinie (w latach nieparzystych), zaś co drugi rok w ważnym europejskim mieście (dotychczas m.in. w Londynie, Rzymie, Paryżu, Barcelonie, Kopenhadze). – Niewiele jest takich ceremonii, jak rozdanie Europejskich Nagród Filmowych, gdzie ludzie naprawdę tak mocno podkreślają, jak ważne jest być Europejczykami – przekonuje Marion Döring. Ale gala będzie ważna nie tylko dla osobistości świata filmu, także dla wrocławian. Wszelkie szczegóły będzie znał Roman Gutek, kurator ESK 2016 ds. filmu, który od kilku już lat starał się, by wieczór wręczenia ENF odbył się we Wrocławiu. Przypomniał, że w maju widzowie 16 kin w Europie (także Kina Nowe Horyzonty) będą wybierali film, jaki dostanie Nagrodę Młodej Widowni (przyznaje ją Europejska Akademia Filmowa). I zaznaczył, że Wrocław ma fantastyczne tradycje filmowe – Tu powstało prawie 500 filmów, 1/3 dorobku polskiej kinematografii, pracowali u nas najwybitniejsi twórcy, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, czy Agnieszka Holland – zaznacza Roman Gutek.

Magdalena Talik

List od Wima Wendersa do prezydenta Rafała Dutkiewicza

Szanowny Panie Prezydencie!

Drodzy przyjaciele (i sąsiedzi!)

Jestem bardzo szczęśliwy, że po dziesięciu latach Europejskie Nagrody Filmowe wrócą do Polski. Nie mogło być lepszej okazji niż rok 2016 ani lepszego miejsca niż Wrocław, tętniąca życiem Europejska Stolica Kultury wraz z jej entuzjastycznymi mieszkańcami!

Nie wiem, czy Państwo to wiecie, ale Europejskie Nagrody Filmowe powstały w roku 1988, kiedy Berlin pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury. W tamtym czasie, w przededniu pierwszej ceremonii rozdania nagród, grono filmowców uznało, że nadszedł najwyższy czas, aby powołać w Europie Europejską Akademię Filmową. Pomysł ten spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że już kilka miesięcy później nasze marzenie stało się rzeczywistością.

A było to dokładnie 25 lat temu: 1 kwietnia 1989 zebraliśmy się ponownie w Berlinie i założyliśmy Europejską Akademię Filmową. Tak więc dzisiaj, nie tylko ogłaszamy Miasto Wrocław gospodarzem 29 edycji Europejskich Nagród Filmowych, ale jednocześnie obchodzimy 25-lecie naszej Akademii!

Panie Prezydencie, wiem od członków naszego zarządu, że jest Pan wielkim animatorem i dyrygentem śpiewu chóralnego.

Ponieważ moje obowiązki związane z montażem dwóch filmów nie pozwoliły mi niestety być dzisiaj z Państwem, proszę, aby w moim imieniu zaintonował Pan urodzinowe "Sto Lat"!

Wim Wenders

Prezes

List do prezydenta Rafała Dutkiewicza od Agnieszki Holland

Szanowny Panie Prezydencie, Drodzy Koledzy i Przyjaciele i Ty, Romanie Gutku,

Smutno mi, że nie mogę być dziś z Wami, ale cieszę się, że to właśnie we Wrocławiu europejskie kino będzie miało swoje święto. Jest to najwłaściwsze miejsce; żadne inne miasto w Polsce nie zrobiło dla europejskiej kultury i dla niezależnego kina tyle, co właśnie Wrocław. To miejsce, w którym rozumie się, że kultura jest nie tylko największą radością, ale największą szansą prawdziwego zjednoczenia Europy. Głęboko w to wierzę. Wierzę również w polskie kino, które zaczęło się dynamicznie odradzać po kryzysie transformacji i które jest dowodem na to, że można również dziś przyciągnąć do kin masową widownię, jeśli mówi się naprawdę o ważnych rzeczach. Celem Europejskiej Akademii Filmowej jest, by ważne filmy narodowe dotarły do europejskiej publiczności. Temu głównie służą Europejskie Nagrody Filmowe, które w grudniu 2016 będą gościły we Wrocławiu.

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Holland

Przewodnicząca Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl