wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. Europa Transit – autobus z San Sebastian we Wrocławiu [WIDEO]

Specjalny autobus Europa Transit z San Sebastian – miasta, które wraz z Wrocławiem w 2016 jest Europejską Stolicą Kultury przyjechał do Wrocławia. Autobus wraz z ekipą filmową odwiedza 10 miast Europy, w których powstają filmy dokumentalne podejmujące tematykę praw człowieka.

Reklama

Autobus właśnie przyjechał do Wrocławia, odwiedził już Ceutę, Belfast, Drezno. Na swojej trasie ma jeszcze Kaliningrad, Prisztinę, Sarajewo, Płowdiw, Stambuł i Pafos. Jest on mobilną ambasadą Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastian 2016 - symbolem linii programowej, której hasłem jest „Kultura życia razem”. W każdym mieście Hiszpanie zatrzymują się na kilkanaście dni – w tym czasie ekipa filmowa realizuje film dokumentalny, który ma opowiadać o wydarzeniach związanych z danym miastem w kontekście historycznym i współczesnym w powiązaniu z tematem praw człowieka.

- We Wrocławiu motywem przewodnim dokumentu będzie Żywa Biblioteka. Prawa człowieka to duże wyzwanie dla realizatorów – mówi Xuban Intxausti, reżyser dokumentów. – Żywa Biblioteka jest właśnie takim projektem, którego szukaliśmy, bo biorą w nim udział bardzo różni ludzie, z ciekawymi historiami. Projekt jest wyrwą w waszym bardzo homogenicznym społeczeństwie i kulturze – dodaje reżyser.

W dokumencie o prawach człowieka będą też wypowiadać się eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, z organizacji pozarządowych, z Urzędu Miejskiego i Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. – Nagrywamy też osoby, które uczestniczą w Żywej Bibliotece. Zdjęcia powstają w Barbarze, bo to ciekawe miejsce – uważa reżyser.

Żywa Biblioteka wizytówką Wrocławia

- Żywa Biblioteka działa we Wrocławiu od blisko 20 lat – mówi jej koordynatorka Dorota Mołodyńska – Kuntzel. – Kiedy zadzwonili do mnie realizatorzy filmu ogromnie ucieszyłam się, że właśnie ten projekt będzie motywem przewodnim filmu o Wrocławiu.

Żywa Biblioteka polega na tym, że każdy może wypożyczyć żywą książkę na rozmowę trwającą nie dłużej niż 30 minut. Żywymi książkami są ludzie – to przedstawiciele rozmaitych kultur, mniejszości narodowych, religijnych czy społecznych, którzy z różnych względów zostają wykluczeni poza nawias społeczny. Można wypożyczyć: Ateistę, Antyfaceta, Byłego Bezdomnego, Byłego więźnia, Białorusinkę, Osobę Homoseksualną, Osobę transseksualną, Osobę chorą na schizofrenię, Katolika, Protestanta, Osobę na wózku, Feministkę, Osobę Niewidzącą, Osobę Niesłyszącą, Osobę ciemnoskórą, Osobę, która wyszła z uzależnienia, Muzułmanina, Muzułmankę, Romkę, Rodzica Dziecka Niepełnosprawnego, Rosjankę, Niemca, Trzeźwiejącego Alkoholika, Uchodźczynię, Ukraińca, Żydówkę, Policjanta, Matkę Geja, Kibica. Rozmowa to doskonała okazja do zadania nurtujących, nawet najbardziej odważnych pytań, a także do poznania i zrozumienia szeroko pojętej inności. To właśnie integracja i nauczenie tolerancji są głównymi celami tego projektu.

- We Wrocławiu zdjęcia do filmu potrwają 10 dni. Autobus, który przyjechał do miasta jest symbolem projektu, bo niestety nie jest zbyt wygodny. Nie da się w nim pracować ani podróżować - Imanol Otaegi z Biura Festiwalowego San Sebastian 2016. – Parkujemy go w miastach, które odwiedzamy i filmujemy – śmieje się. - W środku pokazujemy fragmenty już nakręconych dokumentów i informujemy o ESK.

10 miast, 10 tematów

- W każdym mieście szukamy innego tematu przewodniego – tłumaczy reżyser – W Ceucie skupiliśmy się na temacie imigracji. To hiszpańskie miasto znajdujące się w Afryce Północnej jest dla wielu osób bramą do Europy. W Belfaście poruszamy temat procesu pokojowego, pokazujemy ludzi, którzy jeszcze 20 lat temu ze sobą walczyli, a teraz rozmawiają. To sytuacja analogiczna do tej, którą mamy w Kraju Basków. W Dreźnie powrócił temat uchodźców i przyjmowania ich przez Niemców. Zastanawialiśmy się jak historia wpłynęła na ich otwartość.

Dokumenty zostaną pokazane w hiszpańskiej telewizji publicznej ETB, a później mają być dostępne dla wszystkich innych kanałów i platform telewizyjnych, które będą zainteresowane tematem.

Zespół Europa Transit chce zabrać głos w ogólnoeuropejskiej dyskusji na temat tożsamości europejskiej i poprzez świadectwa mieszkańców odwiedzanych miejsc pokazać jej różnorodność i złożoność. Ma to być 10 spojrzeń na 10 konfliktów, których doświadczyła Europa. Będzie to też próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o to jak współistnieć, mimo różnic, w zjednoczonej Europie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl