DCF: Premiera „Yes-Menów” z udziałem gości

Premierowy pokaz „Yes-Meni idą na rewolucję” odbędzie się w piątek 3 lipca o godz. 20.30 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Po filmie zaplanowano debatę pod hasłem: "Czy potrzebujemy polskich Yes- Menów”? W spotkaniu wezmą udział m.in. Franciszek Sterczewski - architekt, aktywista, happener oraz członkowie grupy Wyspa Słodowa 7. Całość poprowadzi Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.


Przez 20 lat Andy Bilchbaum i Mike Bonanno, jako Yes-Meni organizowali bardzo odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje przykuwające uwagę światowych mediów. Podawali się za rzeczników Światowej Organizacji Handlu, McDonald'sa, Dow Chemical oraz Ministerstwa Mieszkalnictwa i Rozwoju Miejskiego USA. Celem happeningów było zawsze ukazanie aktów łamania praw człowieka przez międzynarodowe korporacje.

W kolejnej części trylogii Yes-Meni nadal robią swoje, np. podszywają się pod reprezentanta Amerykańskiej Izby Handlowej, która na co dzień jest po prostu domem lobbingowym i przekonują biznesmenów, że Biały Dom będzie wspierał politykę energetyczną opartą na źródłach odnawialnych.

Ponieważ aktywiści przekroczyli czterdziestkę i czują się nieco zmęczeni,  „Yes-Meni ida na rewolucję” to nie tylko kolejna porcja zgryw ośmieszających wielki biznes, ale także portret samych Yes-Menów, jako „zawodowych aktywistów” ze wszystkimi sprzecznościami, które się z tym wiążą. W filmie wykorzystano bogaty i ciekawy materiał archiwalny, w tym prywatne zbiory autorów. 

Zgłoś uwagę