wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Architektura i wino - wystawa w Muzeum Architektury

Współczesną architekturę winnic Europy Środkowej poznać można na kameralnej wystawie w Muzeum Architektury. W sali, zaaranżowanej na piwnicę z winem, można oglądać zdjęcia budynków winnic, ich nowoczesne wnętrza, a także wina, które w nich powstają. Aż żal, że w Muzeum nie znalazła się sala degustacyjna.

Wygraj katalog wystawy "Architektura i wino w Europie Środkowej"

Pomysłodawcą wystawy, która do Wrocławia przyjechała z Czech, jest Dan Merta, kurator Galerii Jaroslava Fragnera w Pradze. Zapalony miłośnik wina i architektury wraz z zespołem galerii rozpoczął opowieść o współczesnej architekturze winnic w Europie Środkowej, na terenach dawnej Monarchii Austro-Węgierskiej. Zwrócił uwagę, że współcześnie kultura wina przesuwa się coraz bardziej w stronę odpoczynku i rozrywki, a ludzie nie mają już ochoty degustować wina w historycznych piwnicach. „Współczesne winiarstwo, a zwłaszcza centra winiarskie i winne spa pragną się odwoływać do wszystkich zmysłów” – napisał w katalogu poświęconym wystawie. Stąd też na wystawie zobaczymy prezentację najbardziej interesującej i postępowej architektury związanej z winem takich krajów jak Węgry, Czechy, Słowacja, Austria, Niemcy, Włochy, Słowenia. Są to małe winnice, często lokalne, które idealnie wpisują otaczający je krajobraz, podejmują też dialog z tradycją historyczną danej okolicy.

Na wystawie, w przestrzeni przypominającej winną piwnicę z beczkami, ze słomą rozsypaną na podłodze i zawieszonymi na ścianie przy wejściu butelkami z winem, oglądać można zdjęcia winnic. Pod każdym z nich zawisły próbki ziemi, na której rośnie winna latorośl, tak by oglądający zdał sobie sprawę z idealnej harmonii obiektów z otaczającą je przyrodą.

Na olbrzymich beczkach zamontowano ekrany dotykowe, na których szczegółowo można się przyjrzeć każdemu z pokazywanych obiektów i zajrzeć do sal z kadziami do fermentacji, do leżakowni i innych pomieszczeń. Są winnice, których architektura, jak austriackiej Hill- Leo Hill Winery wpasowują idealnie w krajobraz. Pokazywane są też winnice łączące tradycyjną zabudowę z nowoczesnością jak Fuleky Estate w węgierskim Tokaju.

Winnice Południowego Tyrolu nie skupiają się wyłącznie na winie, ale za swój atut uznają tez alpejskie krajobrazy, które podziwiać można z sal degustacyjnych (Cantina Nals Margreid). Słoweńska Winery Brić (projekt Boris Podrecca i Marko Lavrecic) nawiązuje do natomiast do kolorów ziemi, winorośli. Jej ostra geometryczna bryła staje się częścią krajobrazu słoweńskiej Istrii.

Współczesna winnica to dziś nie tylko miejsce, gdzie powstaje wino i gdzie się je przechowuje. To także miejsce odpoczynku, nauki o winie, wspólnego spędzania czasu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą autorzy centr winiarskich i ośrodków spa. Ich projekty zostały zrealizowane w winnicach austriackich.

„Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ta wystawa prezentuje najbardziej interesującą i postępową architekturę związaną z winem w wybranych przez nas regionach. Chcemy jednak pokazać nie tyle poszczególne winnice, ile zjawisko wyjątkowej współpracy światłych inwestorów i znakomitych architektów. Ich celem było stworzenie architektury niepowtarzalnej i oczywiście funkcjonalnej w ramach historycznego i krajobrazowego kontekstu. Ale jeszcze jednym istotnym wymiarem projektu jest to, że wysokiej klasy architektura winnicy może przyczynić się do dalszych interesujących przedsięwzięć w najbliższej okolicy” – napisał w katalogu Dan Merta.

Na wystawie nie zobaczymy polskich winnic. Być może z rozwojem winiarstwa w Polsce i u nas będą powstawały ciekawe i niebanalne współczesne winnice.

Ak

„Architektura i wino w Europie Środkowej” wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5), czynna do 30 marca.

Organizatorem wystawy „Architektura i wino w Środkowej Europie” jest Galeria Jaroslava Fragnera w Pradze. Towarzyszy jej publikacja, która zawiera przetłumaczone na język polski teksty kuratorów oraz katalog obiektów prezentowanych na wystawie. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Design Factory w Bratysławie i Centrum Architektury FUGA w Budapeszcie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl