wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Zła jakość powietrza we Wrocławiu - zalecenia
Zła jakość powietrza we Wrocławiu fot. wroclaw.pl
Zła jakość powietrza we Wrocławiu

Uwaga - zła jakość powietrza we Wrocławiu! W takiej sytuacji, zgodnie z zaleceniami Wrocławskiego Indeksu Powietrza, należy zachować szczególną ostrożność i - w miarę możliwości - pozostać w domu. Smog może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego przypominamy, co robić w takiej sytuacji i czego przestrzegać, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Przeczytajcie!

Reklama

Zła jakość powietrza we Wrocławiu - jakie są zalecenia? 

W przypadku złej jakości powietrza zalecane jest pozostanie w domu. Dotyczy to zwłaszcza:

 • osób starszych,
 • kobiet w ciąży,
 • dzieci,
 • osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych,
 • astmatyków,
 • pozostałych grup szczególnie podatnych na działanie szkodliwych czynników. 

Osoby narażone mogą odczuwać skutki zdrowotne, dlatego tak ważne jest ograniczenie spędzania czasu na zewnątrz. 

Z powodu złej jakości powietrza zaleca się wszystkim, aby w razie konieczności wyjścia z domu, poruszać się komunikacją miejską. Pozwoli to na ograniczenie emisji spalin wytwarzanych przez auta. 

Zła jakość powietrza we Wrocławiu - z czego należy zrezygnować?

Ze względu na złą jakość powietrza we Wrocławiu zaleca się również, aby zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz, jak np. przejażdżka rowerowa czy spacer. Nie należy również korzystać z jazdy samochodem. Zaleca się także, aby zrezygnować z palenia w kominku rekreacyjnym. Powód? Palenie w kominkach rekreacyjnych powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, dlatego zalecane jest ograniczenie palenia w urządzeniach tego typu. 

Dlaczego we Wrocławiu jest zła jakość powietrza?

Wpływ na złą jakość powietrza mają ogrzewanie mieszkań i domów w nieodpowiednich urządzeniach oraz zanieczyszczenia komunikacyjne. We Wrocławiu źródłem smogu są w 60 proc. paleniska domowe, czyli piece i kominki. W 25 proc. smog napływa nad Wrocław z sąsiednich miejscowości, natomiast pozostałe 15 proc. to emisja komunikacyjna (pochodząca z ruchu drogowego).

Nie bez znaczenia jest także występujące we Wrocławiu zjawisko meteorologiczne nazywane inwersją. Gdy mgła wymiesza się ze spalinami i dymem jest dociskana od góry ciepłą warstwą powietrza, przez co nie może się unieść. Wówczas nad miastem unosi się smog, który ma wyjątkowo negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Kiedy najczęściej jest zła jakość powietrza we Wrocławiu?

Najwięcej smogu jest w sezonie jesienno-zimowym, od listopada do lutego. Ma to związek z sezonem grzewczym, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, w związku z czym konieczne jest ogrzewanie budynków mieszkalnych.

W wielu domach, mieszkańcy Wrocławia wciąż palą w piecach, wykorzystując nieodpowiedniej jakości paliwo. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w sezonie zimowym — ze względu na niskie temperatury na dworze — częściej, niż latem przemieszczamy się samochodem.  

Jakość powietrza we Wrocławiu

Ikona powietrza
Jakość powietrza

dobra

Dane bieżące z godz. 12:00

PM2.5 7 µg/m

PM10 10 µg/m

* dot. osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych i innych podatnych grup

** palenie w kominkach rekreacyjnych powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, stąd zalecane jest stałe ograniczenie palenia w urządzeniach tego typu

Skład indeksu

Kod związku Kat. Wartość
CO 548 µg/m3
NO2 12 µg/m3
O3 58 µg/m3
PM10 10 µg/m3
PM2.5 7 µg/m3
SO2 2 µg/m3

Legenda

 • bardzo dobry
 • dostateczny
 • dobry
 • zły
 • umiarkowany
 • bardzo zły

Dane pomiarowe dla stacji Wrocław - Korzeniowskiego

Gdzie można sprawdzić, jaki jest stan powietrza we Wrocławiu? 

Ze względu na obecność smogu, warto na bieżąco sprawdzać stan powietrza we Wrocławiu. Dzięki projektowi Wrocławski Indeks Powietrza, w każdej chwili można znaleźć informacje na ten temat. Znajdują się one na stronie www.wroclaw.pl, miejskich profilach w social mediach oraz na tablicach informujących o odjazdach autobusów i tramwajów. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl