wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielony rekord Polski 2021. Wrocławianie znów posadzą tysiące roślin?
To będzie czwarta edycja Zielonego rekordu Polski Dotlenieni.org
To będzie czwarta edycja Zielonego rekordu Polski

Już po raz czwarty bijemy rekord Polski w zazielenianiu miast. Dotlenieni.org, organizator akcji, razem z mieszkańcami, pracownikami firm i instytucji chce w piątek, 30 kwietnia posadzić kilkanaście tysięcy roślin, ustanawiając nowy zielony rekord Polski.

Reklama

Tym razem liczyć się będzie nie tylko liczba nasadzonych roślin, ale przede wszystkim osób zaangażowanych w zazielenianie okolicy.

– 30 kwietnia staramy się pobić kolejny rekord. Do tej pory posadziliśmy wspólnymi siłami ponad 27,5 tysiąca roślin. To istotne, ponieważ każda zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka. Dlatego zdecydowaliśmy się postawić w tej edycji na liczbę uczestników akcji. Każdy uczestnik może zainspirować kolejnych kilka osób, a naszym celem jest edukowanie i rozpowszechnianie wiedzy o ekologii – tłumaczy Krystian Ławreniuk z Dotlenieni.org.

Jak wziąć udział?

W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Tym razem ze względu na pandemię nie będzie zorganizowanych wspólnych nasadzeń. W piątek, 30 kwietnia należy posadzić dowolną roślinę (doniczkową, drzewo, krzew) i opublikować na Facebooku lub Instagramie tego samego dnia zdjęcie z sadzenia przed i po, opisane hasztagiem #ZielonyRekord2021.

Tak wrocławianie bili zielony rekord Polski przed dwoma laty, fot. archiwum Redakcji Wroclaw.pl

Należy pamiętać przy tym, aby post był publiczny. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że zostaniemy wliczeni do zielonego rekordu Polski 2021. Każdy, kto spełni te warunki, otrzyma certyfikat uczestnictwa w biciu rekordu. Do akcji mogą przyłączyć się osoby prywatne, lecz również szkoły, przedszkola, organizacje czy firmy.

Więcej informacji o zielonym rekordzie Polski dostępne tutaj.

Zieleń poprawia samopoczucie

Dlaczego warto wziąć udział w akcji? Częsty kontakt z zielenią poprawia nasze samopoczucie. Jej widok działa kojąco – dlatego coraz silniejszym trendem jest tworzenie w biurach zielonych ścian czy zagospodarowanie przestrzeni roślinami. Coraz więcej osób decyduje się również na stworzenie swoistej dżungli w swoim mieszkaniu, a do mody powracają rośliny, takie jak: agawa, paproć, sansewieria czy begonia. Kolejnym aspektem jest kwestia zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych.

– Naszą akcją zwracamy uwagę na ten problem. Wierzymy, że wiele można zdziałać razem, łącząc siły i stawiając sobie wspólny, szczytny cel. Bicie rekordu jest ważne, ale najistotniejsze są dla nas systematyczne zmiany, mówienie głośno o problemach związanych z degradacją środowiska naturalnego i utrwalanie w świadomości tego, jak istotne są rośliny – dodaje Krystian Ławreniuk.

Zielony rekord Polski zaczął się we Wrocławiu

Zielony rekord to akcja, która swoim zasięgiem obejmuje już wiele regionów w Polsce. Została zainicjowana w 2017 r. w stolicy Dolnego Śląska. Posadzono wówczas 3295 krzewów w różnych lokalizacjach we Wrocławiu.

Rok później zielony rekord nabrał ogólnopolskiego charakteru – w tym samym czasie w różnych miastach w Polsce (w tym m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu) dokonano nasadzeń aż 10 921 roślin. Udział w biciu rekordu wzięło kilka tysięcy osób i ponad 350 instytucji.

 

Prezydent Jacek Sutryk w 2019 r. sadził rośliny wspólnie z dziećmi w parku Szczytnickim, fot. archiwum Redakcji Wroclaw.pl

W 2019 r. w 191 miastach posadzono w sumie 13 396 roślin, ustanawiając nowy rekord. Najwięcej nasadzeń dokonano we Wrocławiu – blisko 4 tysiące, na które złożyły się sadzonki, m.in. w Zoo, przy Uniwersytecie Wrocławskim czy w pobliżu firm, które dołączyły do akcji. Główne wydarzenie, związane z biciem rekordu przed dwoma laty, miało miejsce w parku Szczytnickim, gdzie dzieci wspólnie z prezydentem Jackiem Sutrykiem posadziły ok. 600 roślin.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl