wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielony Rekord Polski pobity. Wrocławianie posadzili kilka tysięcy roślin

Po raz trzeci pobito rekord w zazielenianiu miast. Dotlenieni.org – organizator akcji – razem z mieszkańcami 191 miast, pracownikami firm i instytucji posadzili w sumie 13 396 roślin, ustanawiając nowy Zielony Rekord Polski. Najwięcej nasadzeń dokonano we Wrocławiu.

Reklama

Zielony Rekord Polski w całej Polsce ustanawiano 26 kwietnia. We Wrocławiu nasadzenia zaplanowano w różnych miejscach, m.in. w Zoo, przy Uniwersytecie Wrocławskim czy w pobliżu firm, które dołączyły do akcji. Główne wydarzenie związane z biciem Zielonego Rekordu Polski miało miejsce w parku Szczytnickim, gdzie dzieci wspólnie z prezydentem Jackiem Sutrykiem i wiceprezydentem Adamem Zawadą sadziły krzewy (hortensję bukietową i trzmielinę europejską) i drzewa (grab pospolity).

Prezydent Jacek Sutryk wspólnie z dziećmi sadzi drzewa w parku Szczytnickim - kwiecień 2019 r.

Wrocław najlepszy w Polsce – blisko 4 tys. nasadzeń

Tegoroczny wynik – w skali kraju - jest lepszy od poprzedniego aż o 2575 roślin. Każde nasadzenie było weryfikowane przez Biuro Rekordów, jedyną firmę w Polsce zajmującą się certyfikowaniem rekordów Polski i pomocą w ustanawianiu rekordów Guinnessa.

– Liczenie zgłoszeń zajęło 2 miesiące. Ostateczny wynik to 13 396 roślin. Do naszej akcji włączyło się wielu mieszkańców, miast, firm, partnerów i instytucji z różnych regionów Polski. Liderem nasadzeń był jednak Wrocław, z którego przed dwoma laty Zielony Rekord Polski zaczął się rozprzestrzeniać na cały kraj – mówi Marek Kołkowski, założyciel Dotlenieni.org.

W sumie w stolicy Dolnego Śląska posadzono łącznie 3842 rośliny, z czego: 2621 roślin posadzono wspólnie z partnerami biznesowymi, 621 to indywidualne nasadzenia mieszkańców Wrocławia a 600 roślin posadziły dzieci z prezydentem w parku Szczytnickim.

O Zielonym Rekordzie Polski

Zielony Rekord Polski to akcja, która swoim zasięgiem obejmuje już wiele regionów w Polsce. W jego bicie może włączyć się każdy – zarówno osoba prywatna, jak i firma, organizacja czy miasto. Akcja została zainicjowana w 2017 r. w stolicy Dolnego Śląska. Posadzono wówczas 3295 krzewów w różnych lokalizacjach we Wrocławiu.

Przed rokiem zielony rekord nabrał ogólnopolskiego charakteru – w tym samym czasie w różnych miastach w Polsce (w tym m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu) dokonano nasadzeń aż 10 921 roślin. Udział w biciu rekordu wzięło kilka tysięcy osób i ponad 350 instytucji.

Bicie Zielonego Rekordu Polski w kwietniu 2019 r.

Organizatorzy nie spoczywają jednak na laurach i już szykują się do kolejnego bicia rekordu, który zaplanowano na 30 kwietnia 2020 r. – Ogromnie cieszy nas fakt, że z roku na rok przybywa osób chętnych poprzeć naszą inicjatywę. Są to nie tylko miasta, firmy czy instytucje, ale też zwykli obywatele, którym po prostu się chce. Do Zielonego Rekordu zliczane są bowiem nie deklaracje udziału w social mediach, ale udokumentowane na zdjęciach nasadzenia. Wymaga to realnego działania, najczęściej także zakupu własnej sadzonki – dodaje Marek Kołkowski.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl