wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zazielenią się Lotnicza i Legnicka we Wrocławiu. Rozpoczęło się sadzenie pierwszej setki z prawie tysiąca drzew
Na zdjęciu: sadzenie lipy na placu Strzegomskim we Wrocławiu Tomasz Hołod
Na zdjęciu: sadzenie lipy na placu Strzegomskim we Wrocławiu

Gdyby Andrzej Dąbrowski i Andrzej Zaucha spacerowaliby dziś ulicami Legnicką i Lotniczą, zaśpiewaliby „Zielono mi”. Tę piosenkę przywołują drzewa, których sadzenie właśnie się rozpoczęło. Przy ulicach będą klony, kasztanowce, lipy, jesiony, brzozy i inne gatunki wybrane przez dendrologów. Większość z nich pochodzi z Niderlandów.

Reklama

Wrocławianie z zazdrością patrzą na Barcelonę, Paryż, Wiedeń i inne miasta, w których nie brakuje zielonych ulic, alej i chodników. Teraz mają powód do radości. Przy ulicach Legnickiej i Lotniczej, a także na placu Strzegomskim, rozpoczęło się sadzenie pierwszej partii drzew, które przyjechały ze szkółki z Holandii.

Decyzje o doborze gatunków zostały podjęte po analizie istniejących drzew w okolicy, tak aby zieleń była spójna w krajobrazie miasta. Wybrane zostały także drzewa, które będą dobrze sobie radziły w trudnych warunkach miejskich, przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych.
prof. Monika Ziemiańska, dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego

Krzysztof Świercz ze spółki Wrocławskie Inwestycje dodaje, że część stanie przy przystankach tramwajowych. W najbliższych dniach w okolicy parku Zachodniego.

W pierwszym transporcie z Holandii do Wrocławia przyjechało 100 sadzonek. Drzew będzie jednak znacznie więcej, bo aż 932. Wśród nich: klony, lipy, jesiony, brzozy, leszczyny, kasztanowce, platany i topole. Łącznie 16 gatunków.

Pierwsza lipa rośnie na placu Strzegomskim od początku listopada. Do końca roku posadzonych zostanie kilkaset drzew. Zielone efekty zobaczymy na wiosnę!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl