wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielone słupy trakcyjne powstaną na alei Hallera. Wspólny pomysł miasta i MPK Wrocław
Pnącza zostaną nasadzone przy 16 słupach trakcyjnych na al. Hallera Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
Pnącza zostaną nasadzone przy 16 słupach trakcyjnych na al. Hallera

Na realizowanym na alei Hallera zielonym torowisku wkrótce zazieleni się… 16 słupów trakcyjnych. Zostaną przy nich nasadzone 32 pnącza winobluszczu pięciolistkowego. To kolejne zielone punkty w infrastrukturze komunikacyjnej miasta.

Reklama

W stolicy Dolnego Śląska zielone latarnie czy słupy przy inwestycjach to żadna nowość, jednak po raz pierwszy zdecydowano się zasadzić pnącza na słupach trakcyjnych wrocławskiej komunikacji miejskiej.

Zazieleniamy linie tramwajowe… jeszcze bardziej! Na al. Hallera, gdzie trwa #TORYwolucja, powstanie nie tylko zielone...

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Wtorek, 19 października 2021

– Zaczynamy na powstającym nowym zielonym torowisku na alei Hallera, na wysokości ul. Gajowickiej. Pnącza powinny być przyjemnym uzupełnieniem i wzbogaceniem tej inwestycji, którą zamierzamy zrealizować na początku grudnia. Zielone słupy będą cieszyć podróżujących już wiosną. Tym działaniem chcemy również pokazać, że z MPK jedziemy z duchem czasu i rozwiązania ekologiczne są dla nas bardzo ważne – podkreślił Krzysztof Balawejder, prezes zarządu MPK Wrocław.

 Pierwsze pnącza zostały nasadzone na ul. Hallera na wysokości skrzyżowania z ulicą Gajowicką, fot. Redakcja www.wroclaw.pl Pierwsze pnącza zostały nasadzone na al. Hallera na wysokości skrzyżowania z ulicą Gajowicką, fot. www.wroclaw.pl

Bezpieczne dla podróżnych, korzystne dla mieszkańców

Pnącza nie będą zagrażać bezpieczeństwu trakcji, gdyż będą regularnie pielęgnowane i utrzymywane na określonej wysokości. Jednocześnie spełnią swoje funkcje ekologiczne.

– Zielone rozwiązania w mieście przynoszą wiele korzyści, w tym poprawę jakości powietrza, tłumienie hałasu, zwiększanie wilgotności i niwelowanie efektu miejskiej wyspy ciepła. W dobie zmian klimatycznych ważne jest, by wszelkie możliwe przestrzenie zazieleniać, dlatego chcemy to robić również w przypadku infrastruktury komunikacyjnej i wspólnych działań z MPK Wrocław – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

 Pierwsze pnącza zostały nasadzone na ul. Hallera na wysokości skrzyżowania z ulicą Gajowicką, fot. Redakcja www.wroclaw.pl Pierwsze pnącza zostały nasadzone na al. Hallera na wysokości skrzyżowania z ulicą Gajowicką, fot. www.wroclaw.pl

– Zieleń to nie tylko drzewa i krzewy, ale także pnącza i bluszcze. Cieszymy się, że możemy wprowadzić je na słupy trakcyjne. To ten sam winobluszcz, który znajduje się na barierkach na przystankach komunikacji miejskiej. Mam nadzieję, że to dopiero początek i kolejne tego typu elementy zieleni będziemy wprowadzać podczas realizacji innych miejskich inwestycji – dodał Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Jesienne nasadzenia w mieście – drzewa, krzewy i pnącza

W październiku – jak co roku – rozpoczynają się jesienne nasadzenia we Wrocławiu.

– W najbliższych tygodniach zasadzimy blisko 1800 drzew, 40 tys. krzewów, w tym pnączy czy ponad 180 tys. cebul – wyliczyła Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

 WROśnij we WROcław - edycja jesień 2021 r. WROśnij we WROcław – edycja jesień 2021 r.

Wśród nasadzeń, realizowane będą również te w ramach kolejnej, jesiennej edycji WROśnij we WROcław, do której właśnie rozpoczęły się zapisy. W sobotę, 6 listopada mieszkańcy zasadzą 300 drzew dla upamiętnienia narodzin swoich pociech wzdłuż ul. Granicznej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl