Utrudnienia na al. Hallera. Powstanie zielone torowisko [WIDEO]

Około trzech miesięcy potrwa remont torowiska w al. Hallera na odcinku Powstańców Śląskich – Mielecka. Rozpoczęcie prac przewidziane jest na 25 września.

  • Pierwsza część zielonego torowiska w ciągu al. Hallera

    Pierwsza część zielonego torowiska w ciągu al. Hallera /fot. MPK Wrocław


– To kontynuacja remontu torów, który prowadziliśmy w ubiegłym roku. W jego ramach zostanie wymieniona m.in. podbudowa toru, podkłady i szyny. Na odcinku od skrzyżowania al. Hallera z ul. Powstańców Śląskich do skrzyżowania z ul. Mielecką pojawi się także zielone torowisko. Prace będą kosztowały niecałe 6 mln złotych – tłumaczy Damian Zdancewicz z MPK Wrocław. Na wspomnianym odcinku wagony rozpędzą się do 50 km/h.

Prace wykona firma GM Roads Polska sp. z o.o. i ma zakończyć je do końca roku. Te będą skoordynowane z dwoma innymi inwestycjami – wymianą rozjazdów z al. Hallera w ul. Powstańców Śląskich oraz wymianą z al. Hallera w Grabiszyńską.

Czytaj więcej: Jak powstaje zielone torowisko?

– Z uwagi na to, że będziemy prowadzili kompleksowy remont torowiska, należy niestety liczyć się z pewnymi utrudnieniami w kursowaniu tramwajów – podkreśla Zdancewicz.

Zielone torowisko zmniejszy hałas powstający przy przejeździe składów oraz wpłynie na ekologię m.in. pochłaniając więcej zanieczyszczeń oraz zbierając deszczówkę. Torowisko zostanie odwodnione, co ma zapobiegać utrudnieniom podczas ulewnych deszczy. Łącznie wymienionych zostanie 1,5 km szyn. Wcześniej remont 600 m torów przeprowadzono od ul. Mieleckiej do ul. Ojca Beyzyma, który wykonano na wniosek rady osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

– Jest to bardzo ważna inwestycja dla naszego osiedla i dla naszych mieszkańców. [...] Mamy nadzieję, że zniweluje poziom hałasu na tym obszarze. Ten problem był nam zgłaszany wielokrotnie przez mieszkańców, ponieważ normy są bardzo przekroczone – mówiła Anna Daleszyńska, przewodnicząca zarządu osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

Zmiany w komunikacji miejskiej na al. Hallera, mapka

Zmiany w komunikacji miejskiej na al. Hallera, mapka, źródło: MPK Wrocław

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od 25 września (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii tramwajowej „20”, „70” i „74”. „Dwudziestka” i „siedemdziesiątka” pojadą od ul. Powstańców Śląskich do pętli Krzyki. Natomiast linia „74” od ul. Grabiszyńskiej skieruje się w stronę pętli Oporów.

Czytaj więcej: 25 września – remont torowiska na Alei Hallera

Na odcinku Hallera – FAT ­ – Hallera pojedzie autobus zastępczy linii 720. Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 20, 70 lub 74 będą mogli również kontynuować podróż autobusem linii 136. 

Czytaj też: 25 września – zmiany na Kazimierza Wielkiego i SzewskiejZgłoś uwagę