wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rządowy raport ws. Odry poznamy 30 września - zapowiedziała minister Anna Moskwa
Odra we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Odra we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne

Raport diagnozujący przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze opublikowany ma zostać 30 września – poinformowała podczas spotkania polsko-niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska, minister Anna Moskwa. Do tego momentu swoje prace zakończyć mają zespoły polski i niemiecki. Kolejnym krokiem musi być odtworzenie ekosystemu rzeki.

Reklama

Zespoły badawcze z Polski i Niemiec mają zakończyć analizy do końca miesiąca

- Kontynuujemy prace w zespołach badawczych dot. wody i ichtiologii. Ważne są wspólne inicjatywy i dzielenie się wiedzą, zarówno w kwestii złotych alg, jak i odtworzenia gatunków – powiedziała minister Anna Moskwa. Po tym jak poznamy wnioski z prac polskich i niemieckich laboratoriów, kolejnym etapem staną się działania zmierzające do odtworzenia żyjących w Odrze gatunków.

Nad planem naprawczym dla ekosystemu Odry pracują już m.in. specjaliści z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie

- Aby odtworzyć ekosystemy, trzeba najpierw zinwentaryzować gatunki, które dotknęła katastrofa, trzeba również zabezpieczyć materiał genetyczny ryb, które przeżyły. Działania należy podejmować w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim czasie. Przede wszystkim Odrę należy zarybić gatunkami, które wcześniej w niej żyły, to zadanie specjalistów. Nie można popełnić błędu, jaki nastąpił po katastrofie ekologicznej na Węgrzech na rzece Cisie, gdzie przeprowadzono przedwczesne zarybienia, nieodpowiednimi gatunkami – mówi dr Grzegorz Dietrich, dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl