wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu 2014 [PROGRAM]

Sukces poprzednich, a w szczególności zaangażowanie młodzieży, szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców Wrocławia zmotywowały Organizatorów do kontynuowania imprezy.  Akcja „Dni Elektrorecyklingu” została też doceniona poza województwem. W 2013 roku Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej przyznała Wrocławiowi I nagrodę w rankingu "Polska Gmina Przyjazna Recyklingowi".

Reklama

Celem Akcji Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu, jest zmotywowanie wrocławian do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także opakowań. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – jeśli trafi on na wysypisko lub, co gorsze, do lasu... Odpady opakowaniowe, choć nie toksyczne, to ich masa i objętość są bardzo problematyczne z punktu widzenia środowisko.

W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt oraz mogą powodować zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej (izopentany oraz freon). Natomiast przetworzone, stają się cennym surowcem wtórnym. Akcja ma sprzyjać podniesieniu poziomu zbiórki starego sprzętu do oczekiwanych przez Unię Europejską poziomów na mieszkańca.

Honorowy Patronat nad Akcją Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu objął Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

WIĘCEJ NA:  WWW.DNIELEKTRORECYKLINGU.PL

HARMONOGRAM

  • 24 września do 14 października

Elektro-Konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjów w formie „Gry Miejskiej” na temat selektywnej zbiórki elektroodpadów.  Podchody  w poszukiwaniu plansz z zadaniami i spacer po Wrocławiu – to dla dzieci wyjątkowa zabawa i nauka. 6 punktów kontrolnych, eko – zagadki i sprzęt elektroniczny w nagrodę!

  • 25 października 

Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w kilku punktach Wrocławia, na parkingach, przed Hipermarketami TESCO w godz. 10.00-15.00

  • 26 – 29 października (w godzinach 16.00-19.00)

Film edukacyjny na placu Solnym na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W październiku dodatkowo – Gazeta Wrocławska opublikuje poradnik „Co robić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym”

  • 30 października

Uroczyste zakończenie i podsumowanie Akcji w Domu Kultury Firlej, wręczenie nagród, emisja filmu edukacyjnego, występ zespołu Recycling Band (Finalistów V edycji programu Mam Talent) i inne atrakcje.

Organizatorzy:

Akcję organizują:

Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. zajmująca się,  między innymi, realizacją akcji ekologicznych w ramach Kampanii „Włącz Eko Wyobraźnię”  połączonych ze zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz Biosystem Zakład Gospodarki  Komunalnej Organizacja Odzysku SA

Partnerami Akcji są:

Miasto Wrocław - Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży

Projekt „Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci”

Tesco Polska

WIĘCEJ NA: WWW.DNIELEKTRORECYKLINGU.PL

Akcji Wrocławskich Dni Elektrocyklingu ma ogromne znaczenie edukacyjne, ponieważ zwykle brak świadomości i wiedzy o szkodliwym wpływie elektroodpadów na środowisko sprawia, że bezmyślnie wyrzucamy stary sprzęt do śmietnika lub wywozimy (o zgrozo!) do lasu. Takie postępowanie jest tragiczne w skutkach.  Szkodliwe pierwiastki z urządzeń, oleje z lodówek dostają się do wody gleby zagrażając zdrowiu
i życiu organizmów. Gazy z urządzeń chłodzących natomiast, jeśli przedostają się do atmosfery prowadzą do powiększania się dziury ozonowej i poważnych zmian klimatu.

Okazuje się jednak, że polskie gospodarstwa domowe, gdy chcą legalnie i z dbałością o środowisko naturalne pozbyć się zużytego sprzętu wciąż napotykają na problemy natury logistycznej czy finansowej. Sytuacja ta została podsumowane w profesjonalnym badaniu zleconym przez Związek Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk. Wynika z niego, że aż 20% badanych, deklaruje wprost, że pozbyło się starych elektroodpadów w sposób inny niż zbiórka elektrośmieci, czy przekazanie do przetworzenia i dalszego wykorzystania, a 8% badanych otwarcie przyznało, że oddało zużyty sprzęt na złom lub wystawiło go na śmietnik. Polacy przekazują do sklepów stary sprzęt, głównie w sytuacji, gdy sklep zapewnia odbiór zużytych urządzeń z domów klientów i nie pobiera za to opłaty lub opłata za odbiór jest rzeczywiście relatywnie niska. Niewiele osób chce osobiście dowozić do przygotowanych przez Gminy punktów zbiórki – zwykle jest to po prostu zbyt uciążliwe lub trudne logistycznie.

W praktyce prawie 60% gospodarstw domowych nie przekazało zużytego sprzętu dużego AGD (lodówek, pralek, kuchenek itp.) do sklepów, które sprzedały im nowe urządzenia, a 15% Polaków, którzy zdecydowali się to zrobić musiało za ten odbiór słono zapłacić.

Obecnie trwa więc dyskusja o rozwiązaniach, jakie powinna przyjąć Polska, aby poradzić sobie z wciąż powiększającą się górą elektrośmieci. Niedługo do Sejmu trafi projekt ustawy, który ma wyeliminować patologie i zapewnić, że Polacy zbierać będą odpady w ilości narzuconej nam przez Unię Europejską. Dziś są to 4kg sprzętu na mieszkańca, ale już za kilka lat zobowiązani będziemy zbierać ok. 10 kg. Akcje informacyjne i edukacyjne takie jak Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu mają wspierać Gminy w podniesieniu świadomości mieszkańców oraz zmianie ich przyzwyczajeń.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl