wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Układanie mandali odpadowej [ARCHIWUM]

Reklama
Zapraszamy do udziału w układaniu pierwszej w Polsce
MANDALI ODPADOWEJ!!!
 

mandala z nakrętek


Mandala oznacza krąg lub koło. Może to być na przykład jakiś cykl. Mandala to także obraz na planie koła. Symbolizuje harmonię.

Proces produkcji rzeczy ma charakter liniowy. Rozpoczyna od wydobycia surowców a kończy na wysypisku śmieci. Zasoby surowców są ograniczone, miejsce na wysypiskach śmieci również. Na skończonej planecie nie da się w nieskończoność utrzymywać systemu liniowego. 

99 procent tego, co kupujemy, po 6 miesiącach trafia na śmietnik. A my kupujemy wciąż nowe rzeczy, dewastując środowisko wydobyciem kończących się surowców. 

To nie jest harmonijne współżycie ani z ludźmi, którzy żyją w dewastowanym środowisku, ani z ziemią, która jest eksploatowana i zanieczyszczana produkowanymi przez nas odpadami.

Jak wykazują dane opracowywane w Raporcie Fundacji Zielona Akcja (na podstawie danych przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) Wrocław należy do gmin wykazujących się najniższym w skali regionu poziomem zbiórki posegregowanych odpadów (tylko 2kg odpadów opakowaniowych - co stanowi mniej niż 1% w porównaniu do 60 kg w wiodącej gminie Trzebnica (30 razy więcej) w odniesieniu do wymaganych przez UE 50% w roku 2020.

Mandala odpadowa ma znaczenie symboliczne. Pokazuje, że to co już raz wyprodukowane powinno się znaleźć w cyklu produkcji. Że to, co nazywamy odpadem czy śmieciem, jest cennym surowcem wtórnym i powinno wrócić do cyklu produkcji. Że produkcja potrzebnych nam do życia rzeczy powinna być kołem, nie linią.

Mandalę z plastikowych nakrętek pod okiem Darka Paczkowskiego, znanego street artowca, ułożą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 108. 

Akcja będzie poprzedzona dwudniowymi warsztatami w SP 108. 
Miejsce akcji: ul. Szewska (plac przy fontannie)
Czas: 15 września 2012, start: godz. 9
Nakrętki potrzebne do ułożenia mandali są udostępnione przez Fundację "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", skąd zostaną przekazane z powrotem do procesu produkcji (recykling).
Kontakt
Aneta Osuch
Tel. 71 343 60 35, 696948194
[email protected]

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl