wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław wyróżniony w rankingu Water City Index 2021
Laureaci Water City Index 2021 mat. prasowe
Laureaci Water City Index 2021

Wrocław zajął trzecie miejsce w rankingu dla metropolii w ramach „WATER CITY INDEX 2021. Ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach”.

Reklama

Wręczenie nagród oraz statuetek przeprowadzono podczas III Międzynarodowego Kongresu „Miasto-Woda-Jakość życia”, organizowanego przez Wrocław oraz Open Eyes Economy Summit.

– Czujemy się wyróżnieni, ale i zmotywowani do dalszej pracy w obszarze gospodarowania wodą w mieście. Konkurujemy z najlepszymi, Gdańskiem i Krakowem, którym gratulujemy pierwszego i drugiego miejsca oraz z którymi chętnie wymieniamy dobre praktyki. Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury w celu zwiększania potencjału retencyjnego Wrocławia i ograniczania efektu miejskiej wyspy ciepła, to absolutne „must have”. Obok działań inwestycyjnych będziemy kontynuowali programy dedykowane dla mieszkańców jak „Złap deszcz” oraz programy dla placówek oświatowych i instytucji kultury: Szare na Zielone i Zielona Kultura – mówiła po odebraniu statuetki Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

 Katarzyna Szymczak-Pomianowska odbierająca statuetkę dla Wrocławia, mat. prasowe Katarzyna Szymczak-Pomianowska odbierająca statuetkę dla Wrocławia, mat. prasowe

Czytaj także: Zieleń i woda - programy realizowane we Wrocławiu

To już trzecia odsłona popularnego rankingu miast, którego autorami są pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

O rankingu Water City Index

Water City Index jest pierwszą i - jak dotąd - jedyną publikacją na polskim rynku, która w tak znacznym zakresie definiuje mocne i słabe strony oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania „niebieską infrastrukturą” w miastach. Indeks powstał z myślą o władzach miast, przedstawicielach społeczności lokalnej, przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych, instytucjach publicznych oraz wszystkich innych podmiotach zaangażowanych w sprawy ochrony zasobów wody.

 Statuetka dla Wrocławia - Water Index 2021, mat. prasowe Statuetka dla Wrocławia - Water Index 2021, mat. prasowe

– Woda jest czymś, co nas otacza i uczestniczy w każdym aspekcie naszego życia. W rankingu próbujemy uporządkować wpływ wody na miasta w czterech obszarach: życie, kultura i ludzie, zagrożenia, gospodarka i biznes. Oceniamy miasta przez pryzmat wody, ale także miejskich działań edukacyjnych, które powodują, że lokalna społeczność sama racjonalnie gospodarują wodą – podkreślił dr Jakub Głowacki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współtwórca raportu.

Liczby tworzące ranking obrazują, w jaki sposób miasta żyją z wodą na co dzień. Wyniki indeksu stanowią również źródło informacji dla samorządów na różnych etapach kształtowania i realizacji lokalnej polityki wodnej.

– Dążymy do realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz do zwiększenia odporności klimatycznej. Niestety bez dbania o wodę te cele nigdy nie zostaną osiągnięte, a zmiany klimatu będą nas dotkliwie dotykać. Water City Index należy traktować jako wstępną diagnozę na temat problemów wodnych, z którymi mamy do czynienia w polskich miastach – wyjaśnił Jarosław Miziołek, prezes zarządu w Arcadis.

Ranking Water City Index jest dostępny do pobrania na stronie internetowej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl