wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Duży skwer na Ołbinie przejdzie rewitalizację [WIZUALIZACJE]

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie przetarg na pierwszy etap rewitalizacji skweru Skaczącej Gwiazdy między pl. Bema a ulicami na Szańcach, Prusa i Świętokrzyską.

Reklama

Przy projektowaniu nowego wyglądu skweru Skaczącej Gwiazdy zachowano istniejący charakter parkowy, wzbogacając go o funkcje rekreacyjne, sportowe i zabawowe, dla rożnych grup wiekowych. Projektanci zachowali przebieg głównych ciągów pieszych, łączących ul. Bolesława Prusa z ul. Na Szańcach, wewnętrzny ciąg parkowy został ukształtowany jak przepływająca rzeka.

Mieszkańcy zyskają nowe place zabaw dla dzieci , m.in. z „bocianim gniazdem” i lustrami śmiechu, plac do gier planszowych, zadaszoną piaskownicę, wybieg dla psów, wydzielony ogrodzeniem z pochylnią i płotkami do przeskoków. Powstanie również mini – boisko do gry w koszykówkę z piłkochwytem w formie trejażu parkowego. Do tego plac z urządzeniami siłowni zewnętrznej oraz specjalne miejsce do rekreacji dla osób starszych.

Przy ciągach pieszych i placach zostaną ustawione ławki parkowe, kosze na śmieci oraz kwietniki z wkomponowanymi siedziskami. Przy głównych wejściach zostaną ustawione tablice informacyjne i stojaki rowerowe.

Wypoczynek pod „zielonym parasolem" 

W projekcie zachowano również istniejący kształt i charakter zagospodarowania terenu „wgłębnika”, jako miejsca do wypoczynku, pod „zielonym parasolem” z platanów. Na skwerze pojawi się także pochylnia dla osób niepełnosprawnych oraz rampa dla rowerów i wózków.

Dla ruchu pieszego i pieszo-jezdnego zaprojektowano nowe nawierzchnie wraz ze zjazdem na ulicę Na Szańcach. Jeden z ciągów pieszych, wydzielony kolorystycznie w nawierzchni, łączący ul. Na Szańcach z ul. B. Prusa, przecinający po skosie teren pomiędzy obiektami usługowymi i wgłębnikiem, nawiązuje swoim przebiegiem do lokalizacji historycznego mostu na fosie łączącego Bastion „Skaczącej Gwiazdy” z miastem.

Zaprojektowana zieleń na terenie Skweru Skaczącej Gwiazdy będzie stanowić dopełnienie istniejącej zieleni. Doboru materiału roślinnego dokonano biorąc pod uwagę funkcjonalne przeznaczenie terenu, warunki siedliskowe, dekoracyjność, odporność na zanieczyszczenie, przemarzanie poszczególnych gatunków, porę kwitnienia i nasłonecznienie terenu.

Wykonawca uzupełni szpalery drzew (55 drzew), będą nowe krzewy ozdobne oraz byliny, trawy ozdobne oraz dużo trawników.  

Główne wejście na teren Skweru od ul. Na Szańcach będzie zaakcentowano drzewem soliterowe iglaste - jodła kalifornijska. Przy zaprojektowanym placu zabaw dla dzieci posadzimy żywopłot formowany z irgi błyszczącej z siatką metalową w środku. Za żywopłotem pojawi się kolekcja krzewów zapachowych i pięknie kwitnących wiosną, latem i jesienią: lilak pospolity, lilak Meyera, hortensja drzewiasta i hortensja krzewiasta.

Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert do połowy września. Roboty budowlane powinny być wykonane do 28 czerwca 2019 roku. Przetarg obejmuje również 3 letnią pielęgnację zieleni na skwerze.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl