wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ptasi baby boom w Zoo Wrocław. Zobaczcie nowo narodzone pisklaki we wrocławskim ogrodzie [ZDJĘCIA]

Bartosz Moch,
Edredony zwane miękkopiórami to kaczki, które wykluły się po raz pierwszy w Polsce właśnie w Odrarium Zoo Wrocław. Zoo Wrocław
Edredony zwane miękkopiórami to kaczki, które wykluły się po raz pierwszy w Polsce właśnie w Odrarium Zoo Wrocław.

We wrocławskim zoo trwa prawdziwy ptasi baby boom. We wtorek, 19 lipca, z gniazda wydostał się młody dzioborożec palawański. Ogród jest jedynym na świecie, który rozmnożył ten gatunek. To jednak nie koniec. Zoo może pochwalić się obecnie pisklętami kilkunastu różnych gatunków. Jedne narodziny są pierwszym takim przypadkiem w Polsce. Poznajcie nowe pisklaki w Zoo Wrocław, oglądając galerię zdjęć.

Reklama

Podgorzałki zielonogłowe, krytycznie zagrożone wyginięciem, wykluły się z małą pomocą człowieka. W wolierze przy północnej ścianie zoo wykluł się także pierwszy szczudłak o charakterystycznych długich nogach. Na wybiegu żurawi mandżurskich również można podziwiać młodego, energicznego pisklaka. Z kolei kaczki edredony, które mieszkają w Odrarium, są pierwszymi urodzonymi w Polsce w warunkach ogrodów zoologicznych.

Ptaszarnia i Afrykarium - papużki i dzioborożce

W Ptaszarni po raz pierwszy przyszły na świat papużki ostrosterne. Te pochodzące z południowo-wschodniej Australii papugi są bardzo rzadkie w naturze.

W 2022 r. po raz kolejny pracownicy Zoo Wrocław doczekali się dzioborożca palawańskiego. 19 lipca młody i jego matka wydostały się z dziupli. Inne dzioborożce mieszkające w Ptaszarni: dzioborożce białodziobe, także mogą doczekać się pisklęcia. Samica zaczyna się zamykać w gnieździe, gdzie złoży jaja. W tym pawilonie w zoo czekają jeszcze na korońce oraz arasari czarnogłowe.

Galeria zdjęć

W Afrykarium w 2022 r. wykluła się czapelka złotawa. W pawilonie Kongo można spotkać także młode bączki, z których jeden wykluł się we wtorek 19 lipca, a także dwa sierpodudki purpurowe – to pierwsze narodziny w zoo. Na bagnie w holu głównym Afrykarium są małe cudokaczki. W pawilonie Afryki Wschodniej (tam, gdzie hipopotamy), spodziewamy się młodych kleszczaków afrykańskich.

Pierwsze wyklucie w Polsce

Wielkim sukcesem hodowlanym jest odchowanie dwóch piskląt podgorzałki zielonogłowej. Samica złożyła kilka jaj, niestety dwa z nich były pęknięte. Opiekunowie ptaków postanowili zainterweniować i wspomóc ptaki, wydostając je ze skorupki. To skomplikowany proces, ponieważ pisklę nadal jest połączone naczyniami krwionośnymi ze skorupką.

Udało się a pisklęta przebywają obecnie w odchowalniku w Ptaszarni, gdzie panują dla nich odpowiednie warunki. Mają się coraz lepiej. Podgorzałka zielonogłowa to rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego rozmnożenie jest sukcesem hodowlanym.

Edredony zwane miękkopiórami to kaczki, które wykluły się po raz pierwszy w Polsce właśnie w Odrarium Zoo Wrocław.

Słyną one z horrendalnie drogiego puchu, z którego robi się potem między innymi poduszki, szczególnie popularne w krajach skandynawskich. Samica edredona wyskubuje sobie pióra do wyściełania gniazda. W skandynawskich rezerwatach, w których zachęca się edredony do bytowania w pobliżu siedlisk człowieka, po okresie lęgowym pióra te są zbierane z gniazd i następnie wykorzystywane do napełniania pościeli. U edredonów ciekawe jest także to, że upierzenie samców tego gatunku jest częściowo tak czarne, że uchodzi za jedno z najczarniejszych w świecie fauny. Praktycznie nie odbija światła.

Pisklęta w Zoo Wrocław. Jakie inne gatunki?

Ciekawe gatunki ptaków można zaobserwować w wolierach wzdłuż północnej i zachodniej ściany zoo (róg ogrodu od strony mostu Zwierzynieckiego). Dostaniemy się tam przechodząc obok restauracji Przystanek ZOO. W jednej z wolier wykluł się po raz pierwszy szczudłak. To ptak brodzący o bardzo charakterystycznych długich nogach i wąskim dziobie.

W pobliżu mieszkają inne gatunki, które doczekały się młodych: bażanty syjamskie – duże ptaki występujące na Półwyspie Indochińskim oraz ibisy grzywiaste – upierzone na czarno i występujące między innymi na skalistych wybrzeżach Turcji i Maroka. W wolierach, pod północną ścianą, pracownicy zoo czekają jeszcze na wyklucie się tragopana modrolicego.

Na wybiegu żurawi mandżurskich niedaleko Słoniarni „biega” młody przedstawiciel tego gatunku. Jest to pierwsze wyklucie się tego ptaka w Zoo Wrocław. Żuraw jest wdzięczny do obserwacji, łatwy do zauważenia (dużo mniejszy od dorosłych osobników) i wiele osób określa go jako „uroczego”.

Obok wybiegu pand małych znajduje się ekspozycja kurów bankiwa, które także mają pisklęta. Nasza widywana na polskich wsiach kura i azjatycki kur bankiwa wieki temu miały podobne zachowania rozrodcze. Kury bankiwa składają zapłodnione jaja kilka razy do roku.

Na staw w starej części ogrodu wypłynęło pięć małych łabędzi czarnoszyich. Z kolei na zapleczu ręcznie odchowywany był pisklak nandu Darwina. Trafi on niebawem na wybieg. Wykluły się także kapodzioby a na bagnie w holu Afrykarium także pisklęta srebrzanki hotentockiej.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl