Zagospodarowanie terenu Ogrodów to ambitne zadanie, warte kilkadziesiąt milionów złotych, dlatego zostało podzielone na etapy. Pierwszy, kosztujący 4 mln zł, realizują Wrocławskie Inwestycje. Polega on m.in. na nasadzeniu w sumie 526 drzew.
Jakie drzewa będą rosły w Ogrodach Szczytnickich?
Wśród nich, poza brzozami, pojawią się gatunki:
- ambrowiec balsamiczny,
- brzoza pożyteczna,
- czereśnia ptasia,
- dąb szypułkowy,
- grab pospolity,
- jabłoń,
- klon czerwony,
- klon polny,
- lipa drobnolistna,
- lipa szerokolistna.
Projekt Ogrodów został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Pierwsze prace już ruszyły. Trwa teraz oczyszczaniu terenu, na którym przygotowanych zostanie kilka alejek, aby wrocławianie mogli zacząć tu spacerować.
Nowe ścieżki umożliwią wejście od parkingu przy ul. Mickiewicza, przejście od strony wschodniej od alei Wielkiej Wyspy (na wysokości Kosynierów Gdyńskich) w kierunku północno-zachodnim, a więc w stronę ul. Kopernika oraz skweru Steinmetza.
Jak będą się rozwijać Ogrody Szczytnickie?
Projekt przewiduje, że w kolejnych etapach powstaną m.in. place zabaw, część rekreacyjną dla rodzin, która ma nawiązywać do funkcjonujących tu przez lata szklarni.
- Chcemy odtworzyć w tym stylu trzy pergole obrośnięte pnączami i stworzyć miejsce piknikowe dla rodzin niedaleko placów zabaw - opowiada projektantka Amelia Czubiel-Kocjan.
Galeria zdjęć
Część alejek parkowych będzie oświetlona. Zachowany zostanie mur istniejący w parku, przy którym przewidziano skalniaki oraz przestrzeń, która mogłaby być miejscem dla wystaw artystycznych. Do tego przewidziana jest polana integracyjna pozwalającą na organizację imprez dla mieszkańców, ścieżka zdrowia w cieniu drzew z siedmioma stacjami i z urządzeniami do rekreacji dla osób starszych.
Projektanci planują zachować po północnej stronie fragment lasu szkółkarskiego i w jego okolicy stworzyć punkt widokowy na interesujący drzewostan.