wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zasiano pierwszą łąkę kwietną

Zasiano pierwszą łąkę kwietną

Łąka z kwiatami będzie na Skwerze przy Teatrze Muzycznym Capitol Jarek Ratajczak
Łąka z kwiatami będzie na Skwerze przy Teatrze Muzycznym Capitol

Pachnąca i kolorowa, będzie pierwsza we Wrocławiu łąka kwietna. Zasiano ją na skwerze przy Teatrze Muzycznym Capitol. Takich miejsc ma być więcej. W planach jest przygotowanie specjalnej mieszanki łąki kwietnej dla Wrocławia.

Reklama

We wtorek, 22 maja na Skwerze im. Wojciecha Młynarskiego pojawiły się skrzaty, Komary, Żaba, Chrabąszcz, Bąk, Owca, Pająki, Ślimaki i Trawy. W ten sposób aktorzy Teatru Muzycznego Capitol, którzy w przebraniu łąkowych mieszkańców ze spektaklu „Trzy wesołe krasnoludki”, zainaugurowali spotkanie podczas którego, dzieci z klas czwartych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 i koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej nr 71 zasiali pierwszą we Wrocławiu łąkę kwietną.

Uczniowie z klas czwartych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 i koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej nr 71 z aktorami Teatru Muzycznego Capitol, fot. Jarek Ratajczak

– Od ponad roku na dachu Capitolu mamy prawdziwą pasiekę – dwa ule z pszczołami krainkami. A od dzisiaj nasze pszczoły będą miały tuż obok własną łąkę – mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. Capitolowe pszczoły można podglądać online na www.teatr-capitol.pl/zycienawylotku.

Łąki kwietne na skwerach, ogródkach i balkonach

Kwietne łąki przynoszą miastu wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, ale przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają miastu bioróżnorodność, zatrzymują wodę. Dzięki temu wzmacniają miejski ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

– Chcemy wprowadzać łąki w przestrzeń publiczną oraz zachęcać mieszkańców do ich zakładania we własnych ogródkach i balkonach. Planujemy nawet stworzyć specjalną mieszankę łąki kwietnej dla Wrocławia – mówi Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW. – Chcielibyśmy aby coraz więcej szkół i przedszkoli miało u siebie łąkowe zakątki, które nie tylko urozmaicą podwórka, ale będą świetnym pretekstem do edukacji o znaczeniu łąki w mieście, tłumaczeniu na czym polega bioróżnorodność i jak działają ekosystemy.

Łąki miejskie przynoszą również korzyści finansowe: są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Kosimy je tylko dwa razy w roku a nie kilkanaście, jak trawniki. Są odporne na suszę, nadają się do wykorzystania w trudnych terenach, gdzie nie można założyć klombów.

Kwietne łąki pochłaniają więcej smogu niż równo przystrzyżone trawniki, dlatego w niektórych miastach pasy zieleni wzdłuż ulic o dużym natężeniu ruchu są obsadzane roślinami łąkowymi.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl