Link do strony www.wroclaw.pl

  Wrocław z nagrodą Eco-Miasto za efektywność energetyczną

  Wrocław po raz kolejny zwyciężył w konkursie Eco-Miasto. Stolica Dolnego Śląska triumfowała w kategorii efektywność energetyczna w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

  Wrocław nagrodzony za efektywność energetyczną zdjęcie ilustracyjne
  Wrocław nagrodzony za efektywność energetyczną

  5 października podczas konferencji Eco-Miasto w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie rozdano nagrody dla polskich miast za ich działania pro-środowiskowe oraz związane ze zrównoważonym rozwojem. W jednej z pięciu kategorii najlepszy okazał się Wrocław.

  – Cieszymy się z kolejnej nagrody w konkursie Eco-Miasto. Po wyróżnieniach związanych z zielenią, zrównoważoną mobilnością, gospodarką wodną czy odpadami, przyszedł czas na docenienie naszych starań w trosce o jak najlepszą jakość powietrza we Wrocławiu  – powiedziała po odebraniu nagrody Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

  – Ostatnio zostaliśmy również zwycięzcami konkursu Polityka Insight, Ranking Elektromobilnych Miast w kategorii Czyste Powietrze. Dalej będziemy robić wszystko, by do lipca 2024 r. we Wrocławiu nie było już pieców najniższych klas, a do 2028 r. z mapy naszego miasta zniknęły wszystkie kotły na paliwo stałe – dodała Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

  Wrocław z nagrodą Eco-Miasto za efektywność energetyczną

  Wrocław z nagrodą Eco-Miasto za efektywność energetyczną, fot. Eco-Miasto

  Gospodarka niskoemisyjna, „Zmień piec” i odnawialne źródła energii

  Komisja konkursowa projektu Eco-Miasto doceniła w szczególności prowadzoną w stolicy Dolnego Śląska akcję „Zmień piec”, zachęcającą mieszkańców do wymiany kopciuchów (dopłaty z programów KAWKA Plus i Termo KAWKA, dopłaty do rachunków oraz zwolnienia z czynszu), obok prowadzonych przez miasto podłączeń do sieci ciepłowniczej w setkach budynków komunalnych.

  Wrocław został wyróżniony m.in. za prowadzoną na szeroką skalę akcję wymiany kopciuchów, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

  Wrocław został wyróżniony m.in. za prowadzoną na szeroką skalę akcję wymiany kopciuchów, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

  Tylko w zeszłym roku zlikwidowanych zostało ok. 2000 kopciuchów. W tym roku miasto planuje zlikwidować kolejnych 3500 pieców - w ramach KAWKI Plus oraz w ramach prac w budynkach z zasobu komunalnego (115 budynków, ponad 1100 mieszkań, 1400 pieców).

  Doceniona została także termomodernizacja i montaż instalacji fotowoltaicznych (odnawialnych źródeł energii) a także dbanie o gospodarkę niskoemisyjną we Wrocławiu.

  Wrocław z nagrodą Eco-Miasto za efektywność energetyczną

  Wrocław z nagrodą Eco-Miasto za efektywność energetyczną

  Miasto stawia na środowisko – kolejna nagroda Eco-Miasto

  To 8. edycja konkursu, w której Wrocław zwyciężał już w poprzednich latach:

  Dodatkowo stolica Dolnego Śląska zdobyła trzy wyróżnienia:

  Laureaci konkursu Eco-Miasto.

  Eco-Miasto 2021 - nagroda dla Wrocławia

  Eco-Miasto 2021 - nagroda dla Wrocławia, fot. UMW

  O projekcie i wyróżnieniach Eco-Miasto

  Eco-Miasto to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz nagrodzenie najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast.

  Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależnie od ich rozmiaru. W tegorocznej edycji rywalizowano w pięciu kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność i efektywność energetyczna.

  W każdej kategorii konkursowej przyznane zostają dwie nagrody – dla miast z liczbą mieszkańców powyżej i poniżej 100 tysięcy. W dotychczasowych edycjach konkursu Eco-Miasto wzięło udział blisko 100 miast.

  Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook