wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław z nagrodą Eco-Miasto w kategorii zieleń miejska
zdjęcie ilustracyjne - zielone podwórko na Ołbinie stworzone w ramach projektu GrowGreen Fot. Redakcja Wroclaw.pl
zdjęcie ilustracyjne - zielone podwórko na Ołbinie stworzone w ramach projektu GrowGreen

Wrocław po raz kolejny został wyróżniony w konkursie Eco-Miasto. W ramach siódmej edycji projektu stolica Dolnego Śląska zwyciężyła w kategorii zieleń miejska w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Komisja konkursowa doceniła przede wszystkim system gospodarowania i utrzymania zieleni oraz realizację kilku projektów, m.in. GrowGreen, za które przyznano także nagrodę specjalną.

Reklama

Ceremonia rozdania nagród odbyła się podczas Międzynarodowej Konferencji „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian” w poniedziałek, 21 września w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wrocław najlepszy po raz trzeci i z nagrodą specjalną

– Cieszymy się z kolejnej tego typu nagrody. W dobie zmian klimatycznych dużym wyzwaniem jest chronić zieleń, którą już dysponujemy i jednocześnie rozwijać ją w taki sposób, by stanowiła błękitno-zieloną infrastrukturę miasta. W tym roku doceniono nasze starania o to, by Wrocław stawał się coraz bardziej zielony i ekologiczny – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW, która odebrała statuetkę w imieniu prezydenta Jacka Sutryka.

Nagrodę w imieniu prezydenta Jacka Sutryka odebrała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, fot. UMW

– Realizujemy wiele projektów, np. Szare na zielone, Złap deszcz, Lubię deszcz czy wreszcie GrowGreen, w ramach którego pod koniec 2019 roku na Ołbinie oddanych zostało 6 parków kieszonkowych oraz zazieleniliśmy ulicę Daszyńskiego. Doświadczenia z realizacji tego projektu chętnie przekażemy innym miastom – dodała Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Czytaj także: Projekt GrowGreen

Za wymienione projekty miasto otrzymało również nagrodę specjalną. Jak podkreślili organizatorzy "inicjatywy te przyczyniają się zwiększeniu powierzchni zieleni w mieście, poprawie jakości powietrza oraz umożliwiają wykorzystanie wód opadowych".

Fot. UMW

To trzeci triumf Wrocławia w konkursie Eco-Miasto. Wcześniej stolica Dolnego Śląska zwyciężyła w kategoriach: gospodarka odpadami (2015 r.), zrównoważona mobilność i gospodarka wodna (2016 r.). Do tego dochodzą wyróżnienia z lat 2013 i 2017 r.

Statuetka i dyplom dla Wrocławia za zwycięstwo w kategorii zieleń miejska, fot. UMW

Projekt Eco-Miasto

Eco-Miasto to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz nagrodzenie najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależnie od ich rozmiaru. W tegorocznej edycji rywalizowano w pięciu kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność i efektywność energetyczna.

W każdej kategorii konkursowej przyznane zostają dwie nagrody – dla miast z liczbą mieszkańców powyżej i poniżej 100 tysięcy. W dotychczasowych edycjach konkursu Eco-Miasto wzięło udział blisko 100 miast.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl